Spotkanie dotyczące Programu Inwestycji Strategicznych

Ważne inwestycje w Polsce zostaną dofinansowane z Programu Inwestycji Strategicznych. Dzięki funduszom samorządy będą mogły zrealizować inwestycje infrastrukturalne, kulturalne czy społeczne.

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie, z udziałem starosty lubartowskiego Ewy Zybały, podczas którego samorządowcy z terenu województwa lubelskiego poznali założenia Programu. Założenia programu zebranym przedstawili wojewoda lubelski Lech Sprawka, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Paweł Nierada oraz dyrektor regionu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Bembenek.

Program Inwestycji Strategicznych - realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego jest bezzwrotnym dofinansowaniem inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Obejmuje 35 obszarów gospodarki. W pierwszym naborze priorytetami będą m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, gospodarowanie odpadami, inwestycje społeczne, np. żłobki, ścieżki rowerowe. Samorządy dostaną do 95 proc. dotacji na inwestycje. BGK planuje na początku dwie pilotażowe edycje programu. Pilotażowe nabory pozwolą zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji. W pierwszej - pilotażowej edycji programu każdy samorząd będzie mógł złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie inwestycji. Proces będzie odbywał się elektronicznie. Wnioski będą przyjmowane przez BGK. Po ich formalnej weryfikacji zostaną przekazane do Komisji przy Kancelarii Premiera. Po decyzji Kancelarii Premiera, Bank Gospodarstwa Krajowego wyda promesę wstępną, która umożliwi rozpoczęcie postępowania zakupowego i wyłonienia wykonawcy. Po zakończeniu przetargu samorząd otrzyma promesę inwestycyjną, która będzie podstawą do wypłaty środków z dofinansowania po zrealizowaniu inwestycji lub jej etapu.

Wkrótce Bank Gospodarstwa Krajowego poinformuje o szczegółowych zasadach Programu. Informacje będą dostępne na stronie internetowej: www.bgk.pl.