Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim pojawiło się wyjątkowe miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Nowa siłownia pod chmurką będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Siłownie dla niepełnosprawnych są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które pomimo niepełnosprawności chcą być aktywne. Najbardziej atrakcyjne i pożądane szczególnie w okresie letnim. Siłownia dla niepełnosprawnych posiada przyrządy przystosowane również do ćwiczeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Urządzenia w takiej siłowni pozwalają na wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i rehabilitacyjnych przez osoby niepełnosprawne. Siłownie dla niepełnosprawnych to również sposób na wyrównanie szans osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób poruszających się na wózkach. Każda siłownia dla niepełnosprawnych musi spełniać odpowiednie wymogi dotyczące bezpieczeństwa osób ćwiczących. Przyrządy do ćwiczeń są specjalnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Będzie to również szansa na rekonwalescencję, poprawę kondycji zdrowotnej oraz powrót do formy po sytuacji pandemicznej.

Na otwartej przestrzeni zostały zamontowane: duo stół szacho-chińczyk, podwójny, twister +pylon, wahadło, koła Tai Chi + koło duże do ćwiczeń ramion, piechur/biegacz + pylon, wioślarz + narty biegówki, orbitek siedzący/nordic walking dla niepełnosprawnych, kombi urządzenie wielostanowiskowe 4 w 1.

„OTWARTĄ STREFĘ AKTYWNOŚCI” udało się zrealizować dzięki wsparciu PFRON w ramach Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. W ramach tego projektu oprócz budowy siłowni zewnętrznej udało również doposażyć salę do rehabilitacji poprzez zakup stołu 3 w 1 do gry w bilard, piłkarzyki i cymbergaja oraz drobny sprzęt do gier zespołowych.

Kolejny ważny zakup w ramach MODUŁU IV to zakup sprzętu i wyposażenia podnoszącego poziom bezpieczeństwa sanitarnego w placówce, to zakup pralko-suszarek oraz zmywarko-wyparzarki. Zakup pralko-suszarek da możliwość utworzenia odrębnej pralni odzieży i bielizny pościelowej w okresie stanu zagrożenia COVID-19 lub innych zakażeń epidemicznych. Zakup zmywarko-wyparzarki jest wsparciem higieny żywienia, przestrzegania wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach żywnościowo-żywieniowych.

Inwestycje w ramach MODUŁU IV w kwocie 50 000,00 nie wymagały wkładu własnego i zostały w 100% dofinansowane ze środków PFRON.

Inną ważna inwestycja to zakup dziewięcioosobowego, nowoczesnego i przystosowanego do przewozu osób na wózkach inwalidzkich - taki właśnie będzie nowy samochód, który trafi do pensjonariuszy DPS w Ostrowie Lubelskim. Zakup pojazdu stał się możliwy dzięki dofinansowaniu, które placówka pozyskała z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wsparcia finansowego Starostwa Powiatowego w Lubartowie w kwocie stanowiącej wymagany w projekcie wkład własny.

Koszt zakupu samochodu w ramach Programu wyrównywania szans między regionami III w obszarze D w ramach projektu „AUTO SPRAWNI” wynosi 178 999,00 zł, z czego 104 538,00 zl to dofinansowanie PFRON, zaś wkład własny Powiatu Lubartowskiego to 74 461,00 zł. Zgodnie z podpisana umową rozliczenia projektu nastąpi do dnia 30 lipca br

Dzięki zakupowi w znacznym stopniu poprawi się jakość usług świadczonych na rzecz mieszkańców.

W Domu Pomocy Społecznej przebywa prawie stu mieszkańców, to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich. Do Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim trafiają też osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które nie mogłyby