Wybory Samorządowe 2014

PDF Drukuj

Laureaci Rankingu Gmin i Powiatów 2015

Publikujemy listę zwycięzców Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2015.

Lista laureatów w podziale na poszczególne szczeble jednostek samorządu terytorialnego przedstawia się następująco:

Powiaty do 60 tys. mieszkańców

1. Powiat Przasnyski  - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2015
  2. Powiat Drawski
  3. Powiat Gołdapski
  4. Powiat Augustowski
  5. Powiat Bielski (podlaskie)
  6. Powiat Ostrzeszowski
  7. Powiat Świdwiński
  8. Powiat Lubański
  9. Powiat Hajnowski
  10. Powiat Elbląski

Powiaty do 120 tys. mieszkańców

1. Powiat Tomaszowski (lubelskie) - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2015
  2. Powiat Słupski
  3. Powiat Piotrkowski
  4. Powiat Jędrzejowski
  5. Powiat Ostródzki
  6. Powiat Toruński
  7. Powiat Lubartowski
  8. Powiat Świecki
  9. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
  10. Powiat Tomaszowski (łódzkie)
  11. Powiat Ostrowski
  12. Powiat Ciechanowski
  13. Powiat Gliwicki
  14. Powiat Kwidzyński
  15. Powiat Krasnostawski

Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców

1. Powiat Kielecki - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2015
  2. Powiat Myślenicki
  3. Powiat Cieszyński
  4. Powiat Kartuski Olsztyński
  5. Powiat Wodzisławski
  6. Powiat Poznański
  7. Powiat Bielski (śląskie)
  8. Powiat Żywiecki

8. Ruda-Huta
  9. Ustka
  10. Gołcza

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas tegorocznej edycji Kongresu Regionów (obecnie w trakcie uzgodnień organizacyjnych). O dokładnym miejscu i terminie laureaci zostaną powiadomieni listownie.

O Rankingu ...

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony przez Związek Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking trwa przez cały rok.

Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu". Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.

Również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP. Dzięki temu to nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale całe wspólnoty samorządowe i lokalne są rzeczywistymi uczestnikami tego Rankingu.

Honorowy Patronat nad Rankingiem sprawują Newsweek Polska, Dziennik Warto Wiedzieć oraz Magazyn Gospodarczy FAKTY.

Wszelkie dodatkowe odpowiedzi na pytania można uzyskać pisząc na mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

LOGOTYPY do pobrania: