Powiatowe Święto Ludowe 2012 PDF Drukuj
Wpisany przez Krzysztof Onyszko
Poniedziałek, 28 Maj 2012 11:17

Uroczystą Mszą Świętą rozpoczęły się obchody Powiatowego Święta Ludowego. W Dzień Zesłania Ducha Świętego ludowcy podsumowali swoją działalność w powiecie lubartowskim i podkreślali rolę mieszkańców wsi w budowaniu przyszłości całego kraju.

W tym roku gospodarzem Powiatowego Święta Ludowego była gmina Michów.  To właśnie do Michowa zjechali ludowcy z całego powiatu. Gościem specjalnym był wicewojewoda lubelski i prezes Zarządu Powiatowego PSL w Lubartowie Marian Starownik.
- Jesteśmy w rodzinie ludowej, by oddać cześć tym, którzy przed nami tworzyli ruch ludowy, tym którzy tworzyli nową jakość i którzy zabiegali byśmy mogli żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Ruch ludowy to cały ciąg ludzi, którzy walczyli o niepodległą Polskę – powiedział Marian Starownik, wicewojewoda lubelski.
Jak podkreślał, tradycja Święta Ludowego jest dla ludowców bardzo ważna, gdyż jest to oddanie hołdu ludziom, którzy pracują na roli. Jest to też okazja by pochylić się nad problemami, z jakimi boryka się wieś i jej mieszkańcy.
- Rolnik żywi i broni, ale często o jego zasługach dla kraju zapominają rządzący. Niech to święto pomoże łączyć środowiska wiejskie w walce o lepszy byt, o lepsze jutro – dodał wicewojewoda.
O konieczności pamiętania o wartościach przypominał zebranym starosta lubartowski Fryderyk Puła. – Musimy pamiętać o tym, skąd jesteśmy, skąd pochodzimy. Jednak, abyśmy te wartości mogli utrwalać musimy podejmować konkretne działania. W roku ubiegłym stawialiśmy na oświatę, drogi, bezpieczeństwo i zdrowie – powiedział starosta.
List do uczestników święta skierował również marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.
Po części oficjalnej mieszkańcy gminy Michów wzięli udział w festynie rodzinnym. W programie przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Autor: Anna Kołodyńska