Sezon turystyczny tuż tuż PDF Drukuj
Wpisany przez Krzysztof Onyszko
Wtorek, 29 Maj 2012 09:45

Powiat Lubartowski przygotowuje się do sezonu turystycznego. W gminach trwają ostatnie prace poprawiające infrastrukturę i rozmowy na temat imprez, które zapewnią przypływ gości nie tylko z Lubelszczyzny.

Dni są coraz dłuższe i coraz cieplejsze, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się lato. Wraz z nim urlopy i wyjazdy na wczasy. Jak przebiegają przygotowania do sezonu turystycznego w powiecie lubartowskim? Oto garść informacji z miejsc najchętniej odwiedzanych przez  turystów.
Bez wątpienia turystyczną perełką naszego powiatu jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Okazała rezydencja wraz z kaplicą, malowniczym parkiem i jedyną w kraju Galerią Socrealizmu jest chętnie odwiedzana przez gości z całego świata. Sezon turystyczny, muzeum rozpoczęło już 1 kwietnia. Oprócz stałych wystaw dyrekcja przygotowała również kilka nowości. Panów na pewno zainteresuje czasowa ekspozycja „Książe idzie na polowanie”. Broń myśliwska, trofea i obrazy to tylko część eksponatów przybliżających ogromną pasję właściciela dóbr pszczyńskich Hans Heinrich XI von Hochberg. To niejedyna nowość w Kozłówce. W tym sezonie można również podziwiać ostatnie nabytki muzeum, reprezentujące rzemiosło artystyczne. Zmiany zaszły też w Galerii Socrealizmu. Novum jest ekspozycja poświęcona postaci Aleksandra Kostki Napierskiego. Przywódcę buntu chłopskiego na Podhalu z 1651 roku, władze komunistyczne w latach 50. XX wieku, kreowały na bojownika walczącego o prawa chłopów i „wyzwolenie spod szlacheckiego ucisku”.
Na przypływ turystów liczy gmina Serniki. To właśnie w centrum Sernik trwają prace przy stawie. Kilka lat temu staw został wyprofilowany, odmulony i zarybiony. W tym roku gmina prowadzi projekt zagospodarowania nadbrzeża rzeki Wieprz. Przy stawie powstają ścieżki dla spacerowiczów i kładka na wyspę. W pobliżu budowany jest również plac zabaw i liczne altanki. Wszystko to ma być miejscem, w którym będą mogli odpocząć turyści, którzy wybiorą się na spływ kajakowy po rzece Wieprz.
W turystykę inwestuje również Ostrów Lubelski. Na ukończeniu jest już budowa przystani dla spływu łodzi na jeziorze miejskim. Dzięki inwestycji za ok. 20 tys. zł będzie możliwość wodowania i spływu łodzi. Powiększony zostanie również parking przy jeziorze.
Na brak turystów nie może narzekać gmina Uścimów, która wchodzi w skład malowniczego Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Na ternie gminy znajduje się aż dziewięć jezior ( siedem z nich całkowicie leży na ternie gminy). Wszystkie ośrodki wypoczynkowe są w rękach prywatnych i to ich właściciele na bieżąco inwestują w infrastrukturę turystyczną. Sama gmina z kolei od 22 lat organizuje imprezę sportowo – rekreacyjną nad jeziorem Krasne. Sierpniowy Bieg Jezior to już impreza o randze ogólnopolskiej, skupiającej profesjonalnych sportowców.
Jedną z najbardziej znanych miejscowości na turystycznej mapie powiatu jest Firlej. W ostatnim czasie gmina zmieniła się nie do poznania.  Wszystko dzięki projektowi Jezioro Firlej ośrodkiem rekreacyjno - edukacyjnym – etap I”. Plażowicze mogą już wypoczywać na dwóch pomostach rekreacyjnych, które zostały wybudowane przy plaży Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wokół jeziora powstała oświetlona ścieżka pieszo – rowerowa. Coś dla siebie znajdą także amatorzy sportów wodnych. W ramach projektu przed rozpoczęciem sezonu zakupiono sprzęt turystyczny – 10 rowerów wodnych, 10 kajaków, kamizelki ratunkowe oraz sprzęt ratowniczy,  o  łącznej wartości 83 000,00zł. Na plaże nawożony jest także nowy piasek. Przygotowania do sezonu mają się skończyć najpóźniej 30 czerwca.