Poradnik intersanta
Biuletyn Informacji Publicznej
Kultura
Organizacje pozarządowe
Złoty Lampart
Zamówienia publiczne
Gminy powiatu
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Wybory Samorządowe

Związek Powiatów Polskich

Dziennik Ustaw

Monitor Polski 

Sezon turystyczny tuż tuż PDF Drukuj
Wpisany przez Krzysztof Onyszko   
Wtorek, 29 Maj 2012 09:45

Powiat Lubartowski przygotowuje się do sezonu turystycznego. W gminach trwają ostatnie prace poprawiające infrastrukturę i rozmowy na temat imprez, które zapewnią przypływ gości nie tylko z Lubelszczyzny.

 

Dni są coraz dłuższe i coraz cieplejsze, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się lato. Wraz z nim urlopy i wyjazdy na wczasy. Jak przebiegają przygotowania do sezonu turystycznego w powiecie lubartowskim? Oto garść informacji z miejsc najchętniej odwiedzanych przez  turystów.
Bez wątpienia turystyczną perełką naszego powiatu jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Okazała rezydencja wraz z kaplicą, malowniczym parkiem i jedyną w kraju Galerią Socrealizmu jest chętnie odwiedzana przez gości z całego świata. Sezon turystyczny, muzeum rozpoczęło już 1 kwietnia. Oprócz stałych wystaw dyrekcja przygotowała również kilka nowości. Panów na pewno zainteresuje czasowa ekspozycja „Książe idzie na polowanie”. Broń myśliwska, trofea i obrazy to tylko część eksponatów przybliżających ogromną pasję właściciela dóbr pszczyńskich Hans Heinrich XI von Hochberg. To niejedyna nowość w Kozłówce. W tym sezonie można również podziwiać ostatnie nabytki muzeum, reprezentujące rzemiosło artystyczne. Zmiany zaszły też w Galerii Socrealizmu. Novum jest ekspozycja poświęcona postaci Aleksandra Kostki Napierskiego. Przywódcę buntu chłopskiego na Podhalu z 1651 roku, władze komunistyczne w latach 50. XX wieku, kreowały na bojownika walczącego o prawa chłopów i „wyzwolenie spod szlacheckiego ucisku”.
Na przypływ turystów liczy gmina Serniki. To właśnie w centrum Sernik trwają prace przy stawie. Kilka lat temu staw został wyprofilowany, odmulony i zarybiony. W tym roku gmina prowadzi projekt zagospodarowania nadbrzeża rzeki Wieprz. Przy stawie powstają ścieżki dla spacerowiczów i kładka na wyspę. W pobliżu budowany jest również plac zabaw i liczne altanki. Wszystko to ma być miejscem, w którym będą mogli odpocząć turyści, którzy wybiorą się na spływ kajakowy po rzece Wieprz.
W turystykę inwestuje również Ostrów Lubelski. Na ukończeniu jest już budowa przystani dla spływu łodzi na jeziorze miejskim. Dzięki inwestycji za ok. 20 tys. zł będzie możliwość wodowania i spływu łodzi. Powiększony zostanie również parking przy jeziorze.
Na brak turystów nie może narzekać gmina Uścimów, która wchodzi w skład malowniczego Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Na ternie gminy znajduje się aż dziewięć jezior ( siedem z nich całkowicie leży na ternie gminy). Wszystkie ośrodki wypoczynkowe są w rękach prywatnych i to ich właściciele na bieżąco inwestują w infrastrukturę turystyczną. Sama gmina z kolei od 22 lat organizuje imprezę sportowo – rekreacyjną nad jeziorem Krasne. Sierpniowy Bieg Jezior to już impreza o randze ogólnopolskiej, skupiającej profesjonalnych sportowców.
Jedną z najbardziej znanych miejscowości na turystycznej mapie powiatu jest Firlej. W ostatnim czasie gmina zmieniła się nie do poznania.  Wszystko dzięki projektowi Jezioro Firlej ośrodkiem rekreacyjno - edukacyjnym – etap I”. Plażowicze mogą już wypoczywać na dwóch pomostach rekreacyjnych, które zostały wybudowane przy plaży Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wokół jeziora powstała oświetlona ścieżka pieszo – rowerowa. Coś dla siebie znajdą także amatorzy sportów wodnych. W ramach projektu przed rozpoczęciem sezonu zakupiono sprzęt turystyczny – 10 rowerów wodnych, 10 kajaków, kamizelki ratunkowe oraz sprzęt ratowniczy,  o  łącznej wartości 83 000,00zł. Na plaże nawożony jest także nowy piasek. Przygotowania do sezonu mają się skończyć najpóźniej 30 czerwca.

 

Dane kontaktowe

 
Adres:  ul. Słowackiego 8, 21-100 Lubartów
Telefon: 81 855 28 65
Fax: 81 854 33 24
E-mai: starostwo@powiatlubartowski.pl
Godziny pracy:
Poniedziałek: 7:30 - 15:30Wtorek:7:30 - 15:30
Środa:7:30 - 15:30Czwartek:7:30 - 15:30
Piątek:7:30 - 15:30  

Numer rachunku bankowego do dokonywania wpłat na rzecz Starostwa Powiatowego w Lubartowie:

22 8707 0006 0021 2063 2000 0003 Bank Spółdzielczy w Lubartowie