Wybory Samorządowe 2014

„Szkolne forum samorządowe” PDF Drukuj
Piątek, 03 Marzec 2017 13:10

Polacy nie odnajdują się w roli obywateli – osób współdecydujących o sprawach publicznych. To właśnie szkoła może znacząco wpływać na zwiększenie kapitału społecznego poprzez promowanie zaangażowania obywatelskiego. Jest to bardzo ważna przestrzeń dla młodych ludzi, w której odbywa się proces wychowawczy. Aby mogło się to spełnić, proces ten powinien uwzględniać programy edukacyjne rozwijające kompetencje obywatelskie i społeczne.

W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie realizowany jest program „Szkolne forum samorządowe”.
W ramach programu uczniowie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami powiatu lubartowskiego. Młodzież miała możliwość uczestniczyć w uroczystości wręczenia Stypendiów Starosty Lubartowskiego dla najlepszych uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat Lubartowski. Następnie odbyło się spotkanie z członkami zarządu powiatu.

Przewodniczący Zarządu - Starosta Fryderyk Puła, wyjaśnił na jakiej podstawie wypłacane są stypendia i kto decyduje
o ich wysokości. Z kolei Wicestarosta Kazimierz Sysiak przedstawił w skrócie zakres zadań realizowanych przez powiat
i omówił najważniejsze z nich m.in.: zarządzanie oświatą, pomocą społeczną i infrastrukturą drogową. Uczestnicząca
w spotkaniu młodzież miała możliwość poznania zadań i kompetencji organów powiatu: rady i zarządu. Dużym zaskoczeniem dla młodych ludzi była informacja o wysokości środków finansowych jakie przeznaczane są na funkcjonowanie ich szkoły. Członek Zarządu Powiatu - Radosław Guz przedstawił największą placówkę powiatu jaką jest lubartowski szpital. Wspomniał o projekcie unijnym związanym z pracami geodezyjnymi na terenie powiatu. Młodzież miała też możliwość odwiedzenia gabinetu Starosty.

tekst: K. Marciniak [RCEZ]
foto: A.Zygiel [IRE]