Wybory Samorządowe 2014

Potyczki z historią PDF Drukuj
Piątek, 17 Marzec 2017 15:49

Iwona Derecka będzie reprezentować województwo lubelskie w finale ogólnopolskim.

15 marca 2017 w całej Polsce odbyły się etapy wojewódzkie ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.” Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i obejmuje wiedzę z najnowszej historii Polski (lata 1970-1990). Jego głównym organizatorem jest Fundacja Centrum Solidarności.

Olimpiada składa się z trzech etapów. W eliminacjach szkolnych wzięło udział około 3 tys. uczniów. W etapie wojewódzkim 800 uczniów z całej Polski, przystąpiło do testu, który składał się z 30 dość trudnych zadań. Niezbędna okazała się szczegółowa wiedza dotycząca wydarzeń Grudnia ‘70, Czerwca ‘76, Sierpnia ‘80 i wszystkich wydarzeń związanych ze stanem wojennym i porozumieniami okrągłego stołu. Nie wystarczyła sama znajomość historycznych. Uczestnik konkursu musiał udowodnić, że zna nie tylko nazwiska najważniejszych postaci, ale także wie, jak oni wyglądali. Dwa zadania dotyczyły bowiem dopasowania nazwisk do zdjęć tych osób. Pojawiły się takie postacie jak: Alina Pieńkowska, Henryka Krzywonos, Anna Walentynowicz czy Jerzy Giedroyć. Ponadto uczestnik musiał powiązać wydarzenia chronologicznie, wiedzieć jakie wydarzenia były ważne dla świata, gdy w PRL walczono o prawdziwą wolność.

Wysoki poziom trudności sprawia, że zwycięstwo i możliwość dalszego uczestnictwa w konkursie, jest już dużą wygraną. Wygraną jest w tym przypadku uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie Iwona Derecka, która wraz z dwójką innych laureatów reprezentować będzie województwo lubelskie w ogólnopolskim finale konkursu podczas kwietniowej wizyty studyjnej w Gdańsku oraz czerwcowego finału we Wrocławiu. Uczestnicy, którzy wcześniej skupiali się na pracy indywidualnej, teraz będą musieli współpracować. Uczniowie reprezentujący nasze województwo stworzą prezentację multimedialną na temat zadany przez Komisję Konkursową. Podczas finału będą musieli ją obronić i wykazać się swoją wiedzą podczas egzaminu ustnego. Młodzi ludzie w finale będą rywalizować o promesy indeksów Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego i Wrocławskiego, roczne stypendia naukowe oraz nagrody rzeczowe!

ZS2