Rolnicy z powiatu lubartowskiego docenieni! PDF Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Lazor
Środa, 30 Sierpień 2017 12:05

W roku bieżącym Zarząd Powiatu w Lubartowie postanowił docenić i uhonorować wyróżnieniami 12 rolników z terenu Powiatu Lubartowskiego. Nagrody zostały wręczone podczas Dożynek Powiatu Lubartowskiego w minioną niedzielę, 27 sierpnia. Przedstawiamy krótkie charakterystyki każdego z nich.

Pani Żaneta Petryszak z Gminy Uścimów od 2011 r. samodzielnie prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Nowy Uścimów. Gospodaruje na ponad 47 ha ziemi. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Właścicielka zajmuje się hodowlą drobiu. Rocznie produkcja drobiu wynosi: 30 tysięcy sztuk kaczki oraz 7 tysięcy sztuk gęsi.

Pan Stanisław Jankowski z Gminy Serniki samodzielnie prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 205 ha w miejscowości Wola Sernicka. Głównym kierunkiem produkcji są uprawy zbożowe typu rzepak, soja.

Państwo Agnieszka i Jerzy Gajuś zamieszkali w Gminie Ostrów Lubelski, wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 46 ha w Kolechowicach, które specjalizuje się w hodowli krów mlecznych. Aktualnie stado liczy 52 sztuki bydła. Roczna produkcja mleka sięga 150 tys. litrów. Surowiec odbierany jest bezpośrednio z gospodarstwa przez Spółdzielnię Mleczarską w Rykach.

Państwo Marzanna i Sławomir Karczmarz z Gminy Ostrówek prowadzą wysoko rozwinięte i wyspecjalizowane gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha użytków rolnych własnych i 16 ha dzierżawionych. Głównym kierunkiem jest produkcja mleka. Obecnie w gospodarstwie utrzymywanych jest 20 sztuk krów mlecznych i około 25 sztuk bydła młodego. Całość wyprodukowanego mleka dostarczana jest do Spółdzielni Mleczarskiej „Michowianka” w Michowie.

Państwo Emila i Krzysztof Ostaszewscy z Gminy Niedźwiada, prowadzą gospodarstwo rolne położone w Brzeźnicy Leśnej. Powierzchnia gospodarstwa zajmuje 21 ha. Głównym kierunkiem działalności rolniczej gospodarstwa jest produkcja roślinna. Uprawiane są głównie zboża, rośliny wysokobiałkowe oraz gryka. W roku bieżącym produkcja roślinna została uzupełniona o produkcję zwierzęcą – chów trzody chlewnej w cyklu otwartym z zachowaniem dobrostanu zwierząt zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.

W gospodarstwie Państwa Anety i Andrzeja Gliniak z Natalina w Gminie Michów  głównym kierunkiem rozwoju jest produkcja roślinna. Uprawiane są głównie zboża (pszenżyto, jęczmień, owies, mieszanki zbożowe), kozłek lekarski, a także truskawki i gryka.

Państwo Agnieszka i Dominik Woźniak reprezentujący Gminę Lubartów prowadzą gospodarstwo rolne zlokalizowane miejscowościach Brzeziny i Łucka-Kolonia o łącznej powierzchni 39 ha użytków rolnych. Głównym kierunkiem działalności jest produkcja zwierzęca - chów trzody chlewnej w cyklu otwartym z zachowaniem dobrostanu zwierząt zgodnym z przepisami unijnymi. Odbiorcą wyprodukowanego żywca wieprzowego są Zakłady Mięsne „Sokołów”. Uprawiane w gospodarstwie zboża oraz rośliny wysokobiałkowe wykorzystane są w większości jako pasza dla zwierząt i na sprzedaż.

Państwo Grażyna i Henryk Niedziela z Talczyna w Gminie Kock prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 44 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej. Roczna produkcja sięga 800 sztuk tucznika.

Państwo Zofia i Mirosław Michalak z Gminy Kamionka prowadzą 10-cio hektarowe gospodarstwo rolne w Kozłówce. Głównym kierunkiem jest hodowla trzody chlewnej - roczna produkcja sięga 200 sztuk świń. W gospodarstwie uprawiane są zboża, które stanowią zabezpieczenie bazy paszowej dla stada.

Państwo Barbara i Grzegorz Gałązka z Krępy w Gminie Jeziorzany specjalizują się w uprawach sadu jabłoniowego, truskawek, uprawie zbóż – 15 ha. Owoce z sadu Państwa Gałązków oraz truskawki trafiają na rynki zagraniczne i krajowe.

Państwo Dorota i Witold Świć z Woli Skromowskiej w Gminie Firlej - głównym kierunkiem ich gospodarstwa jest produkcja zwierzęca – hodowla trzody trzewnej – zachowawczej rasy puławskiej. Produkcja roślinna opiera się na uprawie zbóż: pszenicy, pszenżyta, mieszanek zbożowych oraz strączkowych, które stanowią zabezpieczenie bazy paszowej dla trzody chlewnej.

Państwo Magdalena i Grzegorz Rodak z Gminy Abramów, specjalizujący się w hodowli bydła mlecznego. Rocznie sprzedają około 60 tys. litrów mleka do Mleczarni President Kozienice. W produkcji roślinnej wiodącymi uprawami są zboża: pszenżyto, jęczmień i mieszanki oraz zioła: kozłek lekarski.

Wszystkim wyróżnionym rolnikom serdecznie gratulujemy!