Podsumowanie wakacji z kulturą w PMDK PDF Drukuj
Wtorek, 05 Wrzesień 2017 14:40

To były pracowite wakacje dla Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie. Trzy tygodnie trwały półkolonie „Wakacje z kulturą” dla dzieci, a młodzież uczestniczyła w wycieczce do Warszawy i występowała z prof. Leszkiem Mądzikiem w Kozłówce.

W pierwszym dniu wakacji, 26 czerwca, odbyła się wycieczka „Śladami Powstania Warszawskiego”. Młodzież z PMDK odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego oraz spotkała się z powstańcami warszawskimi w siedzibie ich związku. Żywi świadkowie i żołnierze powstania opowiadali o powstańczej rzeczywistości – permanentnym zagrożeniu życia, znikających z otoczenia przyjaciołach, codziennie rozgrywających się tragediach i okrucieństwie, o tym, że postrzał kulą nie boli... To była bardzo cenna lekcja patriotyzmu i lekcja życia dla młodych ludzi z PMDK, ale także ważne spotkanie dla świadków historii: Związek Powstańców Warszawskich po wycieczce przysłał na adres PMDK list z podziękowaniem.

W środku wakacji, 5 sierpnia, młodzież z PMDK wystąpiła wspólnie z prof. Leszkiem Mądzikiem na wernisażu jego wystawy pt. "Sacrum miejsca", odbywającej się na terenie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wybitny artysta teatru plastycznego w Polsce, twórca Sceny Plastycznej KUL, zaproponował młodzieży stworzenie etiudy teatralnej. Dzięki pomysłowi prof. Mądzika, kostiumom, rekwizytom oraz słonecznej aurze ogród pałacowy stał się plenerowym teatrem o niepowtarzalnym klimacie, a pałac Zamoyskich - naturalną scenografią. W tym niezwykłym wydarzeniu udział wzięli aktorzy teatru Teatru Trupa oraz wychowankowie i absolwenci PMDK: Karolina Krupa, Maja Słomińska, Sylwia Komar, Klaudia Bubnowicz, Jan Filip, Kamil Żebrowski i Mikołaj Grela. Nad współpracą z Leszkiem Mądzikiem czuwała instruktorka Teatru Trupa – pani Jolanta Tomasiewicz.

W wakacyjnej pracy z młodszymi wychowankami nauczyciele PMDK postawili na rekreację i turystykę, ale nie zabrakło i edukacji. Choć tak naprawdę trudno rozgraniczyć, co na warsztatach artystycznych prowadzonych przez PMDK jest przyjemne, a co pożyteczne: większość warsztatów to zabawa poprzez sztukę, która daje ciekawe artystycznie efekty, miłe dla oka i ucha. 90 dzieci spędziło na półkoloniach „Wakacje z kulturą” trzy wakacyjne tygodnie. Codziennie odbywały się warsztaty plastyczne, gry i zabawy integracyjne, spacery. Dzieci wyjeżdżały także na wycieczki jednodniowe do malowniczych miejsc Lubelszczyzny, bogatych w zabytki – do skansenu w Lublinie, do Kazimierza Dolnego, Janowca nad Wisłą i Puław. Nie obyło się także bez kontaktu z przyrodą najbliższej okolicy – wychowankowie PMDK skorzystali z zajęć edukacyjnych z przedstawicielką Nadleśnictwa Lubartów na ścieżce przyrodniczej w Kopaninie, a pod opieką nauczycieli z PMDK przeszli trasę w Bobrówce.

Urszula Bednarczyk/PIK PMDK