Uczniowie RCEZ na Olimpiadzie z Przedsiębiorczości w Krakowie PDF Drukuj
Środa, 28 Luty 2018 14:54

Bartosz Bodzak i Mateusz Czeladka, uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, jako jedni z nielicznych reprezentują powiat lubartowski w okręgowym etapie Olimpiady z Przedsiębiorczości, który obędzie się 1 marca w Krakowie.

Uczniowie pozytywnie przeszli pierwszy etap, który odbywał się w szkołach, a liczba zdobytych przez nich punktów pozwoliła im zakwalifikować się do etapu okręgowego, który rozegrany zostanie na Uniwersytecie Ekonomicznym
w Krakowie.

Zadanie przed uczniami nie było proste. Już podczas etapu szkolnego uczniowie musieli wykazać się aktualną wiedzą m.in. z zagadnień prowadzenia działalności gospodarczych, wiedzy ekonomicznej i aktualnych trendów na rynkach finansowych. Uczniowie musieli być pewni swoich odpowiedzi, bo każda nieprawidłowa odpowiedź zaniżała końcowy wynik testu.

Wyniki etapu szkolnego znane były jeszcze tego samego dnia. Wynik 31,5 pkt w przypadku Bartosza Bodzaka oraz 27,5 pkt w przypadku Mateusza Czeladki dawały ogromne szanse na zakwalifikowanie się do etapu okręgowego. Na oficjalne wyniki z całego okręgu poczekać jednak trzeba było ponad miesiąc. Poznaliśmy je na początku stycznia. Okazało się że wyniki uczniów RCEZ dały im szanse do dalszej walki o główną nagrodę w olimpiadzie. Po kilku tygodniach przygotowań uczniowie wezmą udział w rywalizacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Przed nimi w pierwszej części test, który składał się będzie z 50 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności (25 pytań łatwiejszych i 25 pytań trudniejszych). Pięćdziesięciu zawodników z najlepszymi wynikami z testu weźmie udział w drugim etapie eliminacji. W drugim etapie eliminacji okręgowych zawodnicy rozwiązują zadania sytuacyjne w pięcioosobowych zespołach. Liderem każdego zespołu jest jeden z dziesięciu zawodników, którzy osiągnęli w teście najwyższe wyniki. Lider zespołu dobiera do swojej drużyny cztery osoby. Prace grupowe polegają na wyborze 3 spośród 5 studiów przypadku, zapisie rozwiązań dla każdego wybranego przypadku oraz przygotowaniu prezentacji dla jednego z nich. Komisja otrzymuje od zespołów pisemne rozwiązanie trzech wybranych przypadków, plan prezentacji oraz wizualizację prezentacji. Następnie zespoły przedstawiają przed Komisją Okręgową rozwiązanie jednego z 3 przygotowanych zadań, w trakcie 7-minutowej prezentacji.

M. Puła [RCEZ]