Kobiety też chcą do wojska PDF Drukuj
Piątek, 09 Marzec 2018 15:10

Wojska z poboru nie ma już od 2009 roku, ale w dalszym ciągu należy orzekać kto fizycznie i psychicznie jest przygotowany do tego, by w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa włożyć mundur i pełnić służbę czynną. W tym celu każdy kto stawił się na wezwanie przed Powiatową Komisją Lekarską w Lubartowie, został wpisany do ewidencji wojskowej. Następnie odbywał się wywiad medyczny i badanie lekarskie, po którym Komisja wydawała orzeczenie o kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Na koniec wezwaną osobę czekała rozmowa z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lublinie, podczas której otrzymywała książeczkę wojskową. Zdecydowaną większość spośród wszystkich orzeczeń stanowiły w tym roku te z kategorią zdolności „A”- czyli zdolny do czynnej służby wojskowej.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu lubartowskiego dobiegła już końca. Obejmowała ona głównie mężczyzn urodzonych w roku 1999. Oprócz rocznika podstawowego orzekani byli również mężczyźni z roczników starszych, którzy nie dopełnili tego obowiązku w latach ubiegłych oraz kobiety. Po raz pierwszy od wielu lat na kwalifikację zgłosili się ochotnicy, a właściwie ochotniczki. Jedną z nich zapytaliśmy o motywację do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską w Lubartowie. „-Przyszłam tu żeby spełnić swoje marzenia. Poza tym zostałam wychowana
w takim duchu przez tatę, który był wojskowym. Zawsze były takie zainteresowania w mojej rodzinie. Kieruje mną chęć spotkania ciekawych osób, nawiązania nowych przyjaźni, osiągnięcia czegoś. Wojsko daje możliwość rozwoju, stabilizację zawodową i finansową.” Niestety, ze względu na stan zdrowia, nie wszystkie ochotniczki otrzymały upragnioną kategorię zdolności A. Z okazji Dnia Kobiet, każdej z orzekanych pań wręczony został kwiatek.

Przypominamy, że do stawienia się na wezwanie zobowiązuje ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP. Za jego niedopełnienie grozić może grzywna. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły obowiązku w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, są obowiązane uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody
i zgłosić się w tym celu do WKU w Lublinie.

Andrzej Trojak ZKR