Portugalskie storytelling, czyli jak uczestnicy projektu ERASMUS + poznawali Valencę, Porto i Viana do Castelo PDF Drukuj
Czwartek, 15 Marzec 2018 08:51

Valenca do Minho to urocze miasteczko w północnej Portugalii położone niedaleko granicy z Hiszpanią. To w tej miejscowości, w Escola Basica e Secundaria Muralhas do Minho, w dniach od 5 – 9 marca 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników unijnego projektu ERASMUS+ pt. BookPals, którego głównym celem jest promowanie kultury czytelniczej wśród młodzieży. W Valency ponownie spotkała się młodzież z Portugalii, Chorwacji, Cypru, Turcji, Węgier i Polski. Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie reprezentowali uczniowie: Agata Greguła, Aleksandra Mazur, Daniel Sadurski i Filip Osiak oraz nauczyciele – Małgorzata Frydrych (polski koordynator projektu) i Małgorzata Kapica.

Program spotkania w Portugali był bardzo intensywny, gdyż obejmował wiele aktywności związanych z pogłębianiem wiedzy na temat literatury, a ponadto umożliwiał poznanie najciekawszych historycznie i kulturowo miejsc regionu: Fortalezy w Valency, pięknego Porto oraz Viana do Castelo – portowego miasta położonego nad oceanem. Podczas wspólnych zajęć młodzież wykonywała szereg interesujących zadań, których przewodnim tematem była literatura światowa i europejska. Był to doskonały pretekst do poznawania nowych autorów i pozycji literackich ze wszystkich kręgów kulturowych. Gospodarze przygotowali również interesujący panel poświęcony współczesnej poezji portugalskiej, łącząc wiedzę o poezji z doskonaleniem umiejętności językowych uczestników projektu. Nietypowej okazji do poznania języka portugalskiego dostarczyła również wizyta na miejscowym targowisku, podczas której młodzież uczyła się codziennych zwrotów z języka portugalskiego i miała możliwość bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcami i mieszkańcami Valency. Gospodarze projektu w równie nietypowy sposób zachęcili swoich gości do poznawania portugalskiej historii i kultury. Opierając się na wskazówkach zawartych w specjalnie przygotowanym przewodniku, młodzież szukała interesujących zabytków, miejsc i „smaczków” kulturowych.

Zebrane w ten sposób zdjęcia i filmy posłużyły potem jako materiał do prezentacji podsumowujących pobyt w Portugalii, tzw. n ital storytelling – rodzaju multimedialnej prezentacji materiałów zebranych podczas zwiedzania Valency, Porto, Viana do Castelo. Inspiracją do stworzenia cyfrowych narracji stały się m.in. piękne zabytki Porto, a głównie księgarnia Lello, w której J.K Rowling, zauroczona atmosferą miejsca, najprawdopodobniej wpadła na pomysł napisania Harry’ego Pottera. Oprócz wypełnienia wielu zadań wynikających z konieczności realizacji programu spotkania, uczestnicy mieli również czas na integrację i towarzyskie spotkania w międzynarodowym gronie. Tak też kolacja
w portugalskiej restauracji nad oceanem czy pożegnalne spotkanie uczestników projektu były doskonałą okazją
do zacieśnienia więzi i umocnienia nowych znajomości.

ZS2