Poradnik intersanta
Biuletyn Informacji Publicznej
Kultura
Organizacje pozarządowe
Złoty Lampart
Zamówienia publiczne
Gminy powiatu
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Wybory Samorządowe

Związek Powiatów Polskich

Dziennik Ustaw

Monitor Polski 

Wernisaż prac Agnieszki Wróbel PDF Drukuj
Czwartek, 15 Marzec 2018 15:03

„Z natury spokojna, ustatkowana,[…] bardzo mądra i pracowita, ale jej kreska – jest zdecydowana, mocne kontrasty światłocieniowe, znakomita kompozycja” – tak o  Agnieszce Wróbel podczas wernisażu wystawy jej prac powiedziała dr Izabella Dybała, nauczyciel pracowni plastycznej PMDK w Lubartowie, której wychowanką od 2014 r. jest młoda artystka.

Młodzi plastycy to najczęściej outsiderzy, ale nie zawsze. Wernisaż rysunku i malarstwa 19 –letniej Agnieszki Wróbel pokazał, że może być zupełnie inaczej.
9 marca Galeria PMDK wypełniła się licznie zgromadzoną publicznością. Aby świętować z Agnieszką otwarcie jej wystawy przybyli jej koledzy ze szkoły i pracowni PMDK, nauczyciele ze szkół w  Brzostówce, Woli Sernickiej i w Lubartowie, rodzina i zaproszeni goście. Po otwarciu wystawy, prowadzonym przez dyrektor PMDK Jolantę Tomasiewicz i Izabellę Dybałę, podziękowaniom ze strony artystki nie było końca, a po części oficjalnej  do Agnieszki ustawiła się długa kolejka gratulujących. To bardzo ważne, ponieważ – jak podkreśliła Dybała - wierni fani akceptacją drogi twórczej pomagają  w rozwijaniu talentu. Artystycznego wsparcia udzieliły Agnieszce także  koleżanki z pracowni muzycznej PMDK, podopieczne Grażyny Grymuzy - Monika Sitarz i Martyna Bronisz, które uświetniły wernisaż swoim występem.

Wystawa zawiera 49 prac malarskich i rysunkowych, wykonanych przede wszystkim ołówkiem i węglem – technice, w której specjalizuje się młoda artystka. Martwa natura, studium postaci, detale anatomiczne, ale także pejzaż – nie tylko po imponującej liczbie prac (w większości - dużych formatów), także po tematyce widać, że Agnieszka Wróbel intensywnie ćwiczy. Jej marzenie to studia na Akademii Sztuk Pięknych, do których przygotowuje się w PMDK oraz w Lubelskim Instytucie Architektury i Sztuki. Tak wielką pasję trudno pogodzić z innymi obowiązkami, ale dzięki ogromnej pracowitości, doskonałej organizacji i ogromnej motywacji Agnieszka doskonale radzi sobie także w szkole.  Za swoje wyniki w nauce otrzymała stypendium Starosty Lubartowskiego. Na wniosek PMDK za liczne sukcesy odniesione w znaczących konkursach plastycznych o randze ogólnopolskiej zostało jej przyznane stypendium Marszałka Woj. Lubelskiego.

PMDK zaprasza do odwiedzania wystawy prac Agnieszki Wróbel w Galerii PMDK do końca kwietnia 2018 r. (w godzinach pracy placówki, pon. – pt.  7.30 – 21.00). PMDK zaprasza klasy szkolne i grupy zorganizowane do wcześniejszej rezerwacji, tel. 81 855 3786.

 

Agnieszka Wróbel (ur.  w 1999 r. w Lubartowie) od najmłodszych lat pasjonuje się twórczością plastyczną, z której bezustannie czerpie ogromną radość. Rysunkiem zainteresowała się na poważnie w gimnazjum.  Pierwsze prace tworzyła intuicyjnie – metodą prób i błędów. Od 2014 r. poszerza swoje umiejętności na zajęciach malarstwa i grafiki w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie, pracując pod okiem dr Izabelli Dybały.  W 2016 r. rozpoczęła także naukę w Lubelskim Instytucie Architektury i Sztuki, gdzie na zajęciach rysunku i malarstwa przygotowuje się do podjęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Jej ulubione techniki to rysunek ołówkiem, węglem oraz pastelą. W jej pracach dominuje motyw człowieka, jego emocje i związek z przyrodą. Prace Agnieszki  wielokrotnie nagradzane były na konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowych.

Młoda artystka na co dzień mieszka w Brzostówce i jest uczennicą I LO ZS nr 2 w Lubartowie.

Osiągnięcia:

-  Uzyskanie Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w roku 2017

- Udział w XIII edycji cyklicznych wystaw ,,Kolekcje’’ 2017 organizowanych przez PMDK w Lubartowie, kategoria
,,Młody Talent’’

- Wystawa autorska  w Zespole szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, 2017 r.

-  Udział w XXIV Międzynarodowym Plenerze Rysunku na Sycylii organizowanym przez Lubelski Instytut Architektury
i Sztuki, 2017 r.

- Wyróżnienie w III edycji międzynarodowej  XXI Konkursu Plastycznego ,,Mój Świat’’, Lublin 2016 r.

- I nagroda w XI Ogólnopolskim Konkursie Norwidowskim w kategorii plastycznej, Krasnystaw 2016 r.

- I nagroda w XII Ogólnopolskim Konkursie Norwidowskim w kategorii plastycznej, Krasnystaw 2017 r.

- I nagroda w XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Ilustracje do poezji Józefa Czechowicza i wierszy poświęconych Lublinowi’’, Lublin 2017 r.

- II miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie rysunku węglem ,,Muzyka’’, Łęczna 2016 r.

- Wyróżnienie  w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Jana Kasprowicza’’, Lublin 2016 r.

- Wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Konkursie rysunku węglem ,,Samotność’’, Łęczna 2015 r.

- Wyróżnienie w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim w kategorii plastycznej, Lublin 2017 r.

- Nagroda w XXIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Literackim pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty
,,Moje Boże Narodzenie’’, Lublin 2015 r.

 


 

PMDK

 

Dane kontaktowe

 
Adres:  ul. Słowackiego 8, 21-100 Lubartów
Telefon: 81 855 28 65
Fax: 81 854 33 24
E-mai: starostwo@powiatlubartowski.pl
Godziny pracy:
Poniedziałek: 7:30 - 15:30Wtorek:7:30 - 15:30
Środa:7:30 - 15:30Czwartek:7:30 - 15:30
Piątek:7:30 - 15:30  

Numer rachunku bankowego do dokonywania wpłat na rzecz Starostwa Powiatowego w Lubartowie:

22 8707 0006 0021 2063 2000 0003 Bank Spółdzielczy w Lubartowie