Wernisaż prac Agnieszki Wróbel PDF Drukuj
Czwartek, 15 Marzec 2018 15:03

„Z natury spokojna, ustatkowana,[…] bardzo mądra i pracowita, ale jej kreska – jest zdecydowana, mocne kontrasty światłocieniowe, znakomita kompozycja” – tak o  Agnieszce Wróbel podczas wernisażu wystawy jej prac powiedziała dr Izabella Dybała, nauczyciel pracowni plastycznej PMDK w Lubartowie, której wychowanką od 2014 r. jest młoda artystka.

Młodzi plastycy to najczęściej outsiderzy, ale nie zawsze. Wernisaż rysunku i malarstwa 19 –letniej Agnieszki Wróbel pokazał, że może być zupełnie inaczej.
9 marca Galeria PMDK wypełniła się licznie zgromadzoną publicznością. Aby świętować z Agnieszką otwarcie jej wystawy przybyli jej koledzy ze szkoły i pracowni PMDK, nauczyciele ze szkół w  Brzostówce, Woli Sernickiej i w Lubartowie, rodzina i zaproszeni goście. Po otwarciu wystawy, prowadzonym przez dyrektor PMDK Jolantę Tomasiewicz i Izabellę Dybałę, podziękowaniom ze strony artystki nie było końca, a po części oficjalnej  do Agnieszki ustawiła się długa kolejka gratulujących. To bardzo ważne, ponieważ – jak podkreśliła Dybała - wierni fani akceptacją drogi twórczej pomagają  w rozwijaniu talentu. Artystycznego wsparcia udzieliły Agnieszce także  koleżanki z pracowni muzycznej PMDK, podopieczne Grażyny Grymuzy - Monika Sitarz i Martyna Bronisz, które uświetniły wernisaż swoim występem.

Wystawa zawiera 49 prac malarskich i rysunkowych, wykonanych przede wszystkim ołówkiem i węglem – technice, w której specjalizuje się młoda artystka. Martwa natura, studium postaci, detale anatomiczne, ale także pejzaż – nie tylko po imponującej liczbie prac (w większości - dużych formatów), także po tematyce widać, że Agnieszka Wróbel intensywnie ćwiczy. Jej marzenie to studia na Akademii Sztuk Pięknych, do których przygotowuje się w PMDK oraz w Lubelskim Instytucie Architektury i Sztuki. Tak wielką pasję trudno pogodzić z innymi obowiązkami, ale dzięki ogromnej pracowitości, doskonałej organizacji i ogromnej motywacji Agnieszka doskonale radzi sobie także w szkole.  Za swoje wyniki w nauce otrzymała stypendium Starosty Lubartowskiego. Na wniosek PMDK za liczne sukcesy odniesione w znaczących konkursach plastycznych o randze ogólnopolskiej zostało jej przyznane stypendium Marszałka Woj. Lubelskiego.

PMDK zaprasza do odwiedzania wystawy prac Agnieszki Wróbel w Galerii PMDK do końca kwietnia 2018 r. (w godzinach pracy placówki, pon. – pt.  7.30 – 21.00). PMDK zaprasza klasy szkolne i grupy zorganizowane do wcześniejszej rezerwacji, tel. 81 855 3786.

Agnieszka Wróbel (ur.  w 1999 r. w Lubartowie) od najmłodszych lat pasjonuje się twórczością plastyczną, z której bezustannie czerpie ogromną radość. Rysunkiem zainteresowała się na poważnie w gimnazjum.  Pierwsze prace tworzyła intuicyjnie – metodą prób i błędów. Od 2014 r. poszerza swoje umiejętności na zajęciach malarstwa i grafiki w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie, pracując pod okiem dr Izabelli Dybały.  W 2016 r. rozpoczęła także naukę w Lubelskim Instytucie Architektury i Sztuki, gdzie na zajęciach rysunku i malarstwa przygotowuje się do podjęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Jej ulubione techniki to rysunek ołówkiem, węglem oraz pastelą. W jej pracach dominuje motyw człowieka, jego emocje i związek z przyrodą. Prace Agnieszki  wielokrotnie nagradzane były na konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowych.

Młoda artystka na co dzień mieszka w Brzostówce i jest uczennicą I LO ZS nr 2 w Lubartowie.

Osiągnięcia:

-  Uzyskanie Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w roku 2017

- Udział w XIII edycji cyklicznych wystaw ,,Kolekcje’’ 2017 organizowanych przez PMDK w Lubartowie, kategoria
,,Młody Talent’’

- Wystawa autorska  w Zespole szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, 2017 r.

-  Udział w XXIV Międzynarodowym Plenerze Rysunku na Sycylii organizowanym przez Lubelski Instytut Architektury
i Sztuki, 2017 r.

- Wyróżnienie w III edycji międzynarodowej  XXI Konkursu Plastycznego ,,Mój Świat’’, Lublin 2016 r.

- I nagroda w XI Ogólnopolskim Konkursie Norwidowskim w kategorii plastycznej, Krasnystaw 2016 r.

- I nagroda w XII Ogólnopolskim Konkursie Norwidowskim w kategorii plastycznej, Krasnystaw 2017 r.

- I nagroda w XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Ilustracje do poezji Józefa Czechowicza i wierszy poświęconych Lublinowi’’, Lublin 2017 r.

- II miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie rysunku węglem ,,Muzyka’’, Łęczna 2016 r.

- Wyróżnienie  w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Jana Kasprowicza’’, Lublin 2016 r.

- Wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Konkursie rysunku węglem ,,Samotność’’, Łęczna 2015 r.

- Wyróżnienie w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim w kategorii plastycznej, Lublin 2017 r.

- Nagroda w XXIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Literackim pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty
,,Moje Boże Narodzenie’’, Lublin 2015 r.

PMDK