Spotkanie z Teatrem Absurdu PMDK w Lubartowie PDF Drukuj
Wtorek, 10 Kwiecień 2018 14:17

6 kwietnia w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie wystąpiły teatry młodzieżowe z województwa opolskiego i lubelskiego: grupa teatralna „Cokolwiek” z MOK w Kędzierzynie Koźlu, grupa teatralna „W Kratkę” z MGOK w Głogówku oraz Teatr Trupa z PMDK w Lubartowie. Wizytę gości PMDK zorganizował w ramach Ogólnopolskiego Nie konkursowego Przeglądu Teatrów Młodzieżowych „Spotkania z teatrem absurdu”.

Widzowie mieli okazję obejrzeć trzy dzieła. Na początku grupa teatralna „Cokolwiek” z Kędzierzyna-Koźla zaprezentowała spektakl „Kubuś, czyli uległość… w świecie kobiet” wg Eugene’a Ionesco. Drugi spektakl - „Bolero” wg Grzegorza Reszki – wystawiła grupa teatralna „W Kratkę” z Głogówka. Gospodarzy reprezentował teatr Trupa z PMDK, który pokazał fragmenty najnowszego spektaklu „Jacobi i Leidental” wg Hanocha Levina w reżyserii Jolanty Tomasiewicz. Spektakle grup gości wyreżyserował Waldemar Lankauf, instruktor obu grup. W sumie w przeglądzie, którego pierwsza część odbyła się w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Puławach, wzięły udział cztery zespoły pana Lankaufa.

Waldemar Lankauf to instruktor znany i ceniony w środowisku polskiego teatru młodzieżowego. Polonista, reżyser, instruktor, założyciel zespołów teatralnych w Głogówku, Walcach, Kędzierzynie-Koźlu i Głubczycach. O wysokim poziomie pracy tych teatrów świadczy długa lista nagród w konkursach o zasięgu ogólnopolskim: I Festiwalu Teatrów Różnych Form "Theatron 98" w Brzegu, VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Odeon" w Andrychowie, Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Korczak" w Warszawie, Malborskich Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych, czy na Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu – gdzie zawiązała się współpraca z grupami teatralnymi z PMDK w Lubartowie (lubartowski Teatr Trupa zdobył wówczas Nagrodę Kuratora Oświaty za spektakl „Kasandra”). Waldemar Lankauf jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dzieci i Młodzieży ASSITEJ w Warszawie, a w 2016 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (razem z dyr. PMDK i instruktorką Teatru Trupa Jolantą Tomasiewicz ) odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

[PMDK]