VIII Przegląd teatralny "Nad jeziorem Firlej" PDF Drukuj
Czwartek, 07 Czerwiec 2018 13:44

Dnia 6 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Firleju odbył się VIII Plenerowy Przegląd Teatralny „Nad jeziorem Firlej”, w którym uczestniczyły zespoły teatralne dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie z ośrodków wychowawczych Województwa lubelskiego. Przegląd odbywał się pod honorowym patronatem Starosty Lubartowskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty. Pokazy teatralne odbywały się przy wsparciu finansowym Powiatu Lubartowskiego.

Na scenie zaprezentowali się młodzi, zdolni, pełni energii ludzie, którzy poprzez sztukę przekazują swoją wizję świata, swoją wrażliwość, marzenia, chęć doświadczania życia z następujących placówek kształcenia specjalnego naszego województwa: Baczkowa, Białej Podlaskiej, Dęblina, Kębła, Kozic Dolnych, Lublina, Łukowa, Włodawy i Firleja. Głównym środkiem wyrazu większości przedstawień teatralnych były ruch i muzyka. W przeglądzie wzięło udział 125 artystów.

Jury w składzie: Jolanta Grabowska, Renata Kuszyk i Małgorzata Wronowska sprawnie wyłoniło zwycięzców. Pierwszą nagrodę otrzymało przedstawienie: „Dzwonnik z Notre Dame” w wykonaniu grupy „Wesołe Skrzaty” z SOSW im. Marszałka J. Piłsudskiego w Dęblinie, drugie miejsce „Kopciuszek” w wykonaniu młodzieży z Teatru „Misz Masz” z SOSW im. Św. Franciszka z Asyżu w Kęble. Trzecie miejsce zajął Teatr „Akademia Pana Piotra” ze Szkoły Podstawowej Nr 26 w Lublinie ze spektaklem „Zatrzymani w czasie”. Wyróżnienie uzyskała Grupa Teatralna „Świetliki” ze SOSW im. ks. J. Twardowskiego we Włodawie za spektakl „Czerwony Kapturek”, a także Grupa Teatralna „Leśne Ludki” z SOSW w Firleju za inscenizację „Baśni o rybaku i złotej rybce”.

Przeglądowi towarzyszyły warsztaty „Zaczarowany świat teatru” oraz aukcja charytatywna „Artyści dzieciom”, z której zysk w wysokości 1 440,00 zł przeznaczony zostanie na zakup środków dydaktycznych do rewalidacji indywidualnej dla wychowanków SOSW w Firleju.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Firleju- „Wodnik Szuwarek” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Firleju.

Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Firleju
„Wodnik Szuwarek”.