ASF już w Gminie Jeziorzany PDF Drukuj
Piątek, 08 Czerwiec 2018 13:13

W miejscowości Drewnik (Gmina Jeziorzany) potwierdzony został pierwszy przypadek wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie Powiatu Lubartowskiego. Gospodarstwo utrzymywało 7 sztuk świń, które zostały zutylizowane. W promieniu 3 km od ogniska został wyznaczony obszar zapowietrzony, a w promieniu dalszych 7 km obszar zagrożony. Powiatowy Lekarz Weterynarii zakazał wydawania świadectw zdrowia trzodzie chlewnej z tych obszarów. W chwili obecnej oczekujemy na wydanie przez Wojewodę Lubelskiego rozporządzenia określającego m.in. dokładne granice stref. Na drogach wjazdowych i wyjazdowych do stref umieszczone zostaną tablice informujące o pomorze oraz maty ze środkiem dezynfekującym.

W związku z zaistniałą sytuacją Fryderyk Puła - Starosta Lubartowski w trybie pilnym zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli również przedstawiciele gmin z terenu powiatu. Podczas posiedzenia Konrad Saweczko - Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował o aktualnej sytuacji i prowadzonych działaniach oraz określono po raz kolejny zadania poszczególnych jednostek w zwalczaniu pomoru.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem na olbrzymie straty finansowe związane z kosztami zwalczania jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny, zarówno w kraju i poza jego granice.

Przypominamy również o wydanym rozporządzeniu dotyczącym sanitarnego odstrzału dzików (link poniżej).

Rozporządzenie (pdf)

tekst: A. Trojak [ZKR]