Wyróżnienia dla rolników Powiatu Lubartowskiego PDF Drukuj
Środa, 29 Sierpień 2018 09:31

Wyróżnienia dla rolników Zarząd Powiatu w Lubartowie postanowił docenić i uhonorować wyróżnieniami 12 rolników z terenu Powiatu Lubartowskiego. Nagrody dla rolników zostały wręczone 26 sierpnia podczas Dożynek Powiatu Lubartowskiego. Przedstawiamy krótkie charakterystyki gospodarstw każdego z wyróżnionych rolników.

Państwo Mirosław i Hanna Gol z Marcinowa w Gminie Abramów prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni około 80 ha. Wiodącymi uprawami w gospodarstwie są zboża m.in. pszenżyto, jęczmień, mieszanki oraz uprawa kukurydzy pastewnej. Gospodarstwo Państwa Gol specjalizuje się w chowie bydła mlecznego i opasowego. Rocznie sprzedają 320 tysięcy litrów mleka do Spółdzielni Mleczarskiej „Michowianka”.

Państwo Małgorzata i Jan Walaszek z Sułoszyna w Gminie Kock prowadzą gospodarstwo położone jest w miejscowości Sułoszyn. Powierzchnia gospodarstwa to 21 ha. Głównym kierunkiem działalności gospodarstwa jest produkcja ogrodnicza: truskawka, malina, porzeczka, aronia, pozostałą powierzchnię stanowią zboża. Państwo Walaszek wyróżniają się dużą aktywnością w podnoszeniu własnych kwalifikacji zapewniając ciągły rozwój swojego gospodarstwa.

Państwo Małgorzata i Piotr Bocian z Blizocina w Gminie Jeziorzany prowadzą gospodarstwo o powierzchni 40 ha. Specjalizują się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. W gospodarstwie uprawia się żyto, owies, mieszankę, pszenżyto, pszenicę, grykę, kukurydzę na kiszonki oraz użytki zielone. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest na chów bydła - obecnie w gospodarstwie jest 35 sztuk bydła. Mleko odstawiane jest do mleczarni w Michowie. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt i maszyny rolnicze.

Państwo Beata i Janusz Gajos ze Starościna Kolonii w Gminie Kamionka prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji zwierzęcej oraz w produkcji mleka. Łączna powierzchnia użytkowanych gruntów wynosi około 30 ha zlokalizowane są na obszarze dwóch gmin: Kamionka i Niemce. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny park maszynowy. Jest stale modernizowane, kupowane są nowe maszyny na które pozyskują środki z Unii Europejskiej.

Państwo Justyna i Waldemar Nakonieczny z Bożniewic w Gminie Kock prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i mięsnego. Roczna produkcja mleka - 80 tysięcy litrów a żywca wołowego - 16 tysięcy kilogramów. Gospodarstwo współpracuje z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wdrażając nowe technologie upraw i zbioru.

Pan Dariusz Borzęcki z Nowodworu Piaski w Gminie Lubartów prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 55 ha. Gospodarstwo nastawione jest głównie na chów bydła mlecznego oraz na produkcję mleka. Gospodarz posiada 50 sztuk bydła, w tym 21 krów. Pan Dariusz współpracuje ze Spółdzielnią Mleczarską w Rykach.

Państwo Dariusz i Ewa Daszkiewicz z Elżbietowa w Gminie Michów prowadzą gospodarstw rolne o powierzchni 20 ha. Głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest bydło mleczne. W gospodarstwie na powierzchni 10 ha uprawia się zboża z przeznaczeniem na paszę w tym 2 ha kukurydzy na kiszonkę pozostałe 8 ha to łąki i pastwiska.

Państwo Anna i Piotr Dobosz z Brzeźnicy Bychawskiej Kolonii w Gminie Niedźwiada prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 80 ha. Specjalizują się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. W gospodarstwie uprawia się jęczmień, groch, pszenice, owies oraz kukurydzę. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest na chów bydła opasowego.

Państwo Lucyna i Stanisław Budzyńscy z Ostrowa Lubelskiego prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 23 ha użytków rolnych. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka, które jest pozyskiwane mechanicznie. Surowiec odbierany jest bezpośrednio z gospodarstwa przez spółdzielnie mleczarską „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim. Stado podstawowe zwierząt składa się z 30 szt. krów mlecznych oraz jałówki na remont stada.

Państwo Iwona i Paweł Żuk z Tarkawicy w Gminie Ostrówek wraz z synami prowadzą jedno z większych i najprężniej rozwijających się młodych gospodarzy na terenie gminy. Powierzchnia gospodarstwa na własność wynosi 24 ha. Gospodarstwo rolne specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz bydła opasowego. Pan Paweł dba o ciągły rozwój swojego gospodarstwa, które wyposażone jest we wszystkie niezbędne maszyny.

Pan Adrian Kowalczyk z Woli Sernickiej w Gminie Serniki jest młodym rolnikiem o wykształceniu wyższym technicznym. Od 2007 r. rodzinnie prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 130 ha. W gospodarstwie zajmuje się głównie produkcją roślinną. Uprawia zboża typu: żyto hybrydowe i rzepak. Współpracuje z firmami o zasięgu krajowym.

Pan Bartłomiej Jurko z Maśluch w Gminie Uścimów to młody 24-letni rolnik. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 155 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji kwalifikowanego materiału siewnego zbóż, rzepaku, soi, kukurydzy i ziemniaków przemysłowych oraz jadalnych. Park maszynowy jest sukcesywnie uzupełniany dzięki środkom pozyskanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy !

K. Onyszko [IRE]