Poradnik intersanta
Biuletyn Informacji Publicznej
Kultura
Organizacje pozarządowe
Złoty Lampart
Zamówienia publiczne
Gminy powiatu
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Wybory Samorządowe

Związek Powiatów Polskich

Dziennik Ustaw

Monitor Polski 

Upamiętnili Bataliony Chłopskie PDF Drukuj
Poniedziałek, 17 Wrzesień 2018 10:49

Upamiętnili Bataliony Chłopskie 16 września br. w 75. rocznicę „Akcji na Michów” oraz z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Michowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Batalionom Chłopskim. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała rodzina dowódcy Batalionów Chłopskich Franciszka Kusyka „Grota”, którego oddział 15 maja 1943 roku rozbił stacjonujący w Michowie Garnizon Niemiecki.

 

 

Uroczystości upamiętnienia Batalionów Chłopskich rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Michowie, której przewodniczył ks. dr Jan Brodziak. W uroczystościach wziął udział Starosta Lubartowski - Fryderyk Puła, który podkreślał jak ważne dla społeczności lokalnej są takie wydarzenia.

Dziękuję za organizację tej uroczystości Towarzystwu Przyjaciół Michowa, którego aktywność została zauważona
i wyróżniona nagrodą Starosty Lubartowskiego. To dzięki takim wydarzeniom, my i następne pokolenia będziemy mogli wspominać naszych bohaterów. Przed mszą św. czytaliśmy „Przedwiośnie” w związku z tym życzę wszystkim, żeby spełniały się Państwa marzenia. Żeby nie było tak jak z Cezarym Baryką, głównym bohaterem „Przedwiośnia”, który marzył o tych szklanych domach i się ich nie doczekał. Zawsze to podkreślam, żeby marzenia się spełniły muszą być realne i poparte ciężką pracą. Zwracam się z prośbą do tych wszystkich, którzy pamiętają te czasy, żeby dawali swego rodzaju świadectwo. Chciałbym również nisko pochylić czoła przed rodziną i przekazać pozdrowienia żonie Pana Franciszka Kusyka. Życzę wszystkim, abyśmy nie doczekali takich czasów w jakich musieli żyć nasi przodkowie. Myślę, że te życzenia powinniśmy kierować również do polityków różnych szczebli. Przede wszystkim to od nich zależy czy my aktywni, gotowi do poświęceń, do pracy, do walki wykorzystamy naszą energię we właściwy sposób. Życzę wszystkim, by kierowali nami rozsądni, roztropni ludzie wiedzący jak umiejętnie wykorzystać ten potencjał społeczno-gospodarczy nas Polaków, który już niejednokrotnie właśnie w trudnych momentach historii naszego narodu został pokazany
- mówił Starosta Fryderyk Puła.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządu Województwa Lubelskiego różnych szczebli.
W imieniu Marszałka Województwa - Sławomira Sosnowskiego list okolicznościowy odczytał  Grzegorz Szyszko.

 

 

K. Onyszko [IRE]

 

Dane kontaktowe

 
Adres:  ul. Słowackiego 8, 21-100 Lubartów
Telefon: 81 855 28 65
Fax: 81 854 33 24
E-mai: starostwo@powiatlubartowski.pl
Godziny pracy:
Poniedziałek: 7:30 - 15:30Wtorek:7:30 - 15:30
Środa:7:30 - 15:30Czwartek:7:30 - 15:30
Piątek:7:30 - 15:30  

Numer rachunku bankowego do dokonywania wpłat na rzecz Starostwa Powiatowego w Lubartowie:

22 8707 0006 0021 2063 2000 0003 Bank Spółdzielczy w Lubartowie