„Rolnik Lubelszczyzny 2018” z Powiatu Lubartowskiego PDF Drukuj
Środa, 10 Październik 2018 11:06

rolnik lubelszczyzny6 października podczas Targów Sadowniczych Best Berries w Lublinie poznaliśmy laureatów konkursu „Rolnik Lubelszczyzny 2018”. Siódma edycja konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Targi Lublin wyłoniła zwycięzców w czterech kategoriach. Laureatem w kategorii produkcja ekologiczna zostali Urszula i Piotr Osik z Woli Skromowskiej. Triumfatorów nagrody dla najlepszych rolników Lubelszczyzny do konkursu zgłosił Starosta Lubartowski - Fryderyk Puła.

Rolnicy prowadzą ponad 80 ha gospodarstwo ekologiczne w Powiecie Lubartowskim. Gospodarstwo Państwa Urszuli
i Piotra specjalizuje się w ekologicznej uprawie warzyw. Państwo Osik na powierzchni 45 ha uprawiają warzywa takie jak: por, cebula, ziemniak, pomidor, cukinia, papryka, marchew, pietruszka, fasola szparagowa, seler, kapusta biała, kalarepa, mniszek lekarski oraz uprawy mieszane w tym poletka doświadczalne, czyli grunty przeznaczone pod uprawę danego gatunku roślin w celach doświadczalnych. Reszta powierzchni gospodarstwa przeznaczona jest pod zasiew zbóż.

Wysoki poziom gospodarstwa został doceniony wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Rolników z Powiatu Lubartowskiego docenił Europejski Ośrodek Promocji Rolnych w Mediolanie przyznając w 2004 roku europejską nagrodę „Giovanni Marcora” Rolnictwo-Żywienie-Środowisko. W roku 2008 gospodarstwo zajęło pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologia i Środowisko” oraz w kategorii „Ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Rolnicy zajęli również pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologiczne gospodarstwo towarowe” - zdobywając puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2012 roku Państwo Osik zajęli pierwsze miejsce w konkursie „Rolnik Lubelszczyzny” w kategorii gospodarstwo ekologiczne, a w 2013 roku trzecie miejsce w plebiscycie „Rolnik Roku 2013” organizowanym przez Dziennik Wschodni. W roku 2014 powtórzyli sukces z roku 2008 zajmując ponownie pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Natomiast w roku 2015 zostali finalistami krajowego konkursu „Wzorowy ogrodnik” w kategorii „warzywnictwo gruntowe”. Państwo Urszula i Piotr Osik zostali także odznaczeni medalem „Zasłużony dla rolnictwa”.