90 lat Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie PDF Drukuj
Wtorek, 16 Październik 2018 09:20

90 lat RCEZ12 października w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Ogólnopolskie Święto Oświaty połączono z okrągłą rocznicą 90-lecia powstania szkoły, liczoną od dnia, kiedy w murach szkoły pojawili się pierwsi uczniowie. W trakcie trwania uroczystości ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych.

Rys historyczny

Decyzja o utworzeniu szkoły została podjęta w listopadzie 1927 roku. W zebraniu założycielskim brało udział 150 osób, które reprezentowały różne środowiska. Wówczas zapadła decyzja o utworzeniu w Lubartowie Szkoły Zawodowej Dokształcającej. Naukę w szkole zawodowej pierwsi uczniowie rozpoczęli 1 września 1928 roku. Pierwszymi nauczycielami pracującymi wówczas w szkole byli: Roman Guzik, Ewa Weberówna, Adam Moździński, Józef Federbusz, Bronisław Krupski, Robert Iwicki, ks.Aleksander Szulc. Pierwsza siedziba szkoły mieściła się w dziś już nieistniejącym drewnianym budynku Szkoły Powszechnej.

Obchody 90-lecia szkoły były okazją do przypomnienia dziejów szkoły i zmian jakie zachodziły na przestrzeni 90 lat istnienia placówki. Uczestniczący w uroczystościach mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną z tej okazji prezentację wykonaną z archiwalnych zdjęć. W budynku szkoły na korytarzu uczestnicy święta mogli obejrzeć bogatą kolekcję kronik szkolnych.

Nowy standard kształcenia zawodowego w RCEZ

90 lecie funkcjonowania szkoły to także doskonały moment na prezentację wyremontowanych warsztatów szkolnych. Modernizacja pracowni i zakup nowego wyposażenia dla warsztatów szkolnych w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej możliwa była dzięki zrealizowanemu projektowi pn. „Nowoczesne centra edukacji zawodowej Powiatu Lubartowskiego” w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który znacząco przyczyni się do poprawy warunków i jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Lubartowskim.

Szkolnictwo zawodowe w Powiecie Lubartowskim zaczyna przeżywać swego rodzaju renesans. Rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na wykwalifikowanych fachowców skutkuje większym zainteresowaniem szkołami zawodowymi wśród młodzieży. Absolwenci szkól zawodowych, techników znacznie lepiej niż jeszcze kilka lat temu radzą sobie na rynku pracy. Budynek warsztatów przeszedł gruntowny remont podczas którego oprócz wymiany instalacji elektrycznych i sanitarnych, wymienione zostały drzwi wewnętrzne i odmalowane ściany. Pracownie zostały wyposażone w nowy sprzęt. Zakupiono stoły laboratoryjne, stanowiska do instalacji i uruchamiania urządzeń audio video, monitoringu, telewizji kablowej, stanowisko domofonowe, układów techniki komputerowej i sieci komputerowej. Dział mechaniczny doposażono w zestaw obrabiarek numerycznych, mikroskop warsztatowy, twardościomierz, tokarki uniwersalne z wyświetlaczem cyfrowym, frezarkę konwencjonalną, prasę hydrauliczną, nożyce dźwigniowe, stoły ślusarskie, piłę taśmową, wiertarkę kadłubową i stołową, sprężarkę, stanowisko do prac spawalniczych i ślusarskich z wyciągiem. Zakupiono także projektory multimedialne oraz stanowiska komputerowe dla uczniów i nauczycieli.

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie jest największą szkołą średnią w Powiecie Lubartowskim. Kształci się w niej prawie 1 tys. uczniów.

K. Onyszko [IRE]