Barbórka w Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim PDF Drukuj
Poniedziałek, 10 Grudzień 2018 14:13

Barbórka w Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim6 grudnia w Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim uroczyście obchodzono Dzień Górnika. Szkoła z Ostrowa Lubelskiego już od ponad czterdziestu lat pielęgnuje tradycje górnicze i kształci młodzież do pracy w górnictwie.

Najlepsze życzenia z okazji górniczego święta złożyła Ewa Zybała - Starosta Lubartowski. pozdrawiając górników tradycyjnym „Szczęść Boże”.

Zespół Szkół z Ostrowa Lubelskiego na trwałe wpisał się w przemysł wydobywczy Lubelszczyzny. Szkoła ma ponad 4 tys. absolwentów. Wielu z nich realizuje swoje zawodowe plany pracując w Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A. Kopalnia ściśle współpracuje ze szkołą z Ostrowa Lubelskiego, prowadząc program stypendialny dla najlepszych uczniów i realizując program „Przepustka do pracy” skierowany dla absolwentów, a także hojnie doposażając bazę dydaktyczną szkoły.

Adam Partyka - wiceprezes Zarządu LW „Bogdanka” S.A. podkreślił, że kopalnia czeka na młodych profesjonalistów, którzy zwiążą swą przyszłość z górnictwem. Istnieją duże szanse na rozwój i długowieczność kopalni jako strategicznego elementu lokalnej gospodarki. Dyrektor Zespołu Szkół podziękował Zarządowi Powiatu w Lubartowie za stałą opiekę nad szkołą i wyraził nadzieję na dalszą dobrą współpracę.

Tradycyjnym punktem Barbórki był „Skok przez skórę” - obrzęd pasowania młodych adeptów sztuki górniczej na pełnoprawnych członków górniczej braci. Ceremonię zakończył wpis do Księgi Gwareckiej i odśpiewanie hymnu górniczego.

K. Onyszko [IRE]