Sukces literacki ucznia RCEZ PDF Drukuj
Środa, 19 Grudzień 2018 08:54

Praca literacka pt. "Byliśmy tam dla Polski!", ucznia Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie Bartosza Bodzaka z klasy trzeciej technikum, która została opublikowana w wydaniu grudniowym dwutygodniku "Obywatelska" z Wrocławia w nagrodę za zdobycie I miejsca w ogólnopolskim Konkursie Literackim. Patronem honorowym konkursu był Kornel Morawiecki, twórca organizacji "Solidarność Walcząca" i redaktor naczelny dwutygodnika "Obywatelska".

W 37 rocznicę strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie trzej uczestnicy strajku, którzy nie podpisali "lojalki" i nie powrócili na uczelnię podchorążowie Dariusz Tomczak, Eugeniusz Wójcik i Bogdan Kaczorkiewicz udzielili wywiadu dzieląc się wspomnieniami z tamtych dni. Strajk na uczelni pożarniczej w Warszawie trwał od 25 listopada do 2 grudnia 1981 r. został nazwany „próbą generalną” dla władz przed wprowadzaniem stanu wojennego w Polsce. Podchorążowie WOSP sprzeciwili wyłączeniu ich uczelni spod ustawy o szkolnictwie wyższym i nadaniu jej paramilitarnego charakteru. Wydarzenia roku 1968 głęboko zapadły w ich pamięci, kiedy to komendant uczelni, Krzysztof Smolarkiewicz, wyprowadził podchorążych do tłumienia protestów studenckich. Ten fakt był dla nich sygnałem, że mogą zostać wykorzystani do innych celów niż ochrona przeciwpożarowa ludzi i mienia.

Fragmenty pracy Bartosza Bodzaka w najnowszym wydaniu dwutygodniku "Obywatelska" oraz na stronie www.gazetaobywatelska.info.

Opiekunem pracy ucznia była nauczycielka historii z RCEZ w Lubartowie Dorota Bułgajewska-Muzyka.

RCEZ