75 rocznica pacyfikacji Wsi Jamy PDF Drukuj
Poniedziałek, 11 Marzec 2019 09:40

75 rocznica pacyfikacji Wsi Jamy8 marca 1944 roku Niemcy w bestialski sposób wymordowali 152 mieszkańców wsi Jamy. Zginęły dzieci, kobiety i osoby starsze. 7 i 8 marca br. w Ostrowie Lubelskim i Jamach odbyły się dwudniowe obchody 75. rocznicy pacyfikacji tej miejscowości.

Pacyfikacja wsi była odpowiedzią na akcję partyzantów Armii Ludowej, którzy dzień wcześniej zaatakowali stacjonujące we wsi oddziały współpracujących z Niemcami, turkmeńskich kolaborantów pod dowództwem Własowa. Następnego dnia z pomocą do Jam przybyły większe siły niemieckie, które w odwecie bestialsko wymordowały mieszkańców, w tym wiele kobiet i dzieci. Jamy zostały doszczętnie spalone.

Na cmentarzu parafialnym w Ostrowie Lubelskim w 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbył się apel poległych i salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina. W asyście wojskowej złożono wiązanki kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi pacyfikację oraz pod krzyżami przy Mauzoleum. Świadectwo swego życia wygłosił świadek pacyfikacji, prezes Fundacji Na Rzecz Spacyfikowanej Przez Hitlerowców Wsi Jamy - Kazimierz Wolski.

W Kaplicy Mauzoleum, której fundatorem są mieszkańcy wsi Jamy została odprawiona msza święta w intencji ofiar. Głos zabrali Beata Mazurek - Wicemarszałek Sejmu RP, Stanisław Gogacz - Senator RP, Przemysław Czarnek - Wojewoda Lubelski, Ewa Zybała - Starosta Lubartowski oraz Leszek Kowalczyk - Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego. Następnie przybyli goście dokonali odsłonięcia tablicy upamiętniającej męczeństwo mieszkańców Jam oraz przeszli pod Pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji, by złożyć wiązanki i zapalić znicze. Na zakończenie w koncercie pieśni żołnierskich zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa z Dęblina.

K. Onyszko [IRE]