Konferencja prasowa w sprawie modernizacji Dworca PKP w Lubartowie PDF Drukuj
Środa, 17 Kwiecień 2019 14:25

Dworzec PKPW czwartek 18 kwietnia o godz. 13 przed budynkiem Dworca Kolejowego w Lubartowie przy ul. Przemysłowej 3 odbędzie się konferencja prasowa rozpoczynająca zbiórkę podpisów pod petycją do Prezesa PKP S. A. w sprawie modernizacji dworca w Lubartowie.

Modernizacja Dworca Kolejowego w Lubartowie jest ważnym projektem dla mieszkańców regionu, zwłaszcza w związku ze wznowieniem ruchu kolejowego na trasie Lublin-Łuków. Lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości podejmują intensywne starania, aby projekt modernizacji dworca wpisać do wieloletniego Programu Inwestycji Dworcowych oraz otworzyć monitorowaną całodobową poczekalnię dla podróżnych.

Zainteresowanie mieszkańców Lubartowa korzystaniem z połączeń kolejowych znacznie wzrosło w ostatnim czasie. Wynika to z remontu linii kolejowej Warszawa-Lublin oraz wznowienia ruchu kolejowego na trasie Lublin-Łuków. W związku z rosnącymi potrzebami podróżujących zachodzi konieczność zmodernizowania obiektu dworca. Obecnie pasażerowie nie mogą skorzystać z poczekalni, gdyż jej remont, zakończony w 2009 r., objął jedynie zewnętrzną elewację budynku. Sam dworzec jest niefunkcjonalny, niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jego zabytkowe wnętrza niszczeją. Dodatkowo, wskutek tego że budynek dworca nie jest monitorowany, ulega dewastacji.

Warto dodać, że dworzec w Lubartowie jest obiektem o ponad 120-letniej historii, zbudowanym jeszcze pod koniec XIX wieku. Walory artystyczne wnętrz budynku, widoczne na zdjęciach z czasów jego świetności, potwierdzają potrzebę modernizacji tego zabytku polskiego kolejnictwa.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców regionu, lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości przeprowadzą akcję zbierania podpisów pod petycją za modernizacją dworca kolejowego. Akcja będzie prowadzona do końca kwietnia w głównych punktach Lubartowa.

P. Kaliszewski