Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego PDF Drukuj
Wtorek, 21 Maj 2019 14:07

Posiedzenie21 maja br. w Starostwie Powiatowym w Lubartowie, pod przewodnictwem Ewy Zybały - Starosty Lubartowskiego odbyło się, zwołane w trybie pilnym, posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Posiedzenie odbyło się w związku z nawałnicą, która przeszła w dniu wczorajszym (20 maja) przez teren Powiatu Lubartowskiego, wyrządzając liczne szkody. W spotkaniu, poza władzami Powiatu Lubartowskiego, pracownikami starostwa i przedstawicielami powiatowych służb inspekcji i straży uczestniczyli również przedstawiciele gmin Ostrów Lubelski, Niedźwiada i Uścimów, w których burza wyrządziła najwięcej szkód.

W gminach Ostrów Lubelski, Uścimów i Niedźwiada uszkodzeniu uległo kilka budynków mieszkalnych, kilkanaście zabudowań gospodarczych oraz zostało połamanych i powyrywanych wiele drzew. Uszkodzeniu uległy również linie energetyczne i sprzęty gospodarski. Na szczęście, nikt z mieszkańców powiatu nie odniósł obrażeń.

Zespół zapoznał się z raportem komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie o ilości zgłoszeń i skali zniszczeń jakie odnotowała PSP w dniu wczorajszym i dzisiejszym. Straty materialne są znaczne, a zgłoszenia spływają nadal i trudno oszacować całkowity stan zniszczeń. Zespół ustalił zakres niezbędnych działań, które należy podjąć aby pomóc poszkodowanym. Są to przede wszystkim działania zabezpieczające budynki mieszkalne, przywrócenie przejezdności dróg i naprawy linii energetycznych. Szacowaniem szkód zajmą się specjalne komisje powołane w tym celu w poszczególnych gminach.

[ZKR]