Uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie zwycięzcą największego konkursu historycznego w Polsce PDF Drukuj
Środa, 12 Czerwiec 2019 10:34

Uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie  zwycięzcą 7 czerwca br. podczas uroczystej Gali Finałowej w Poznaniu poznaliśmy zwycięzców VI edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.” Uroczystość została poprzedzona koncertem Ambasadora muzycznego VI edycji Olimpiady Solidarności - zespołu AudioFeels

Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród 16 trzyosobowych zespołów wojewódzkich. Z ogromną radością i satysfakcją informujemy, że pierwsze miejsce w Polsce zajęła drużyna z województwa lubelskiego. W jej składzie znalazł się Szymon Kucharuk, uczeń klasy IIc z I LO w Lubartowie. Trójka uczniów z województwa lubelskiego wykazała się ogromną wiedzą z zakresu historii najnowszej Polski a także przygotowała film o temacie „Bunty społeczne w PRL - przekaz oficjalny kontra pamięć społeczna”.

Szymon jako laureat Olimpiady otrzymał do wyboru promesy indeksów na studia stacjonarne Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Wrocławskiego i Poznańskiego. Dodatkowo otrzymał stypendium naukowe. Do szkół, z których pochodzą zwycięzcy, trafiły statuetki VI edycji olimpiady.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności. Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęły min. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Olimpiada Solidarności to obecnie największy w Polsce trzy etapowy konkurs historyczny. Do obecnej edycji Olimpiady Solidarności zakwalifikowało się ponad 3,5 tysiąca uczestników z blisko 600 szkół z całej Polski.

ZS 2