Szanowni Konsumenci.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 16 sierpnia 2019 roku Rzecznik Konsumentów przebywa na urlopie.
Za utrudnienia przepraszamy.

Bezpieczna kąpiel PDF Drukuj
Środa, 12 Czerwiec 2019 11:25

Wysokie temperatury zachęcają do szukania ochłody w wodzie. Statystycznie najczęstszymi przyczynami utonięć są wypadki związane z kąpielą po spożyciu alkoholu, kąpielą w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych, brak opieki nad dziećmi i zbyteczna brawura. Jak informuje RCB, od początku czerwca w Polsce utonęło już 26 osób, w związku z tym przypominamy o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą:

Gdzie pływać:

1. W miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu.
  2. W wodzie tak głębokiej i w takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwościom pływackim. Nigdy nie powinniśmy przekraczać wyznaczonych na kąpielisku stref.
  3. W przypadku kąpieli w miejscach niestrzeżonych, żelazne zasady mówią by nie odpływać od brzegu dalej niż 50 m. Większa odległość znacznie wydłuża czas akcji ratunkowej prowadzonej przez osoby postronne lub całkowicie ją uniemożliwia. Maleją szanse dostrzeżenia wypadku tonięcia.
  4. Kąpać się w miejscach dobrze sobie znanych.
  5. Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków że­glugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Kiedy pływać:

1. Jeśli temperatura wody wynosi poniżej 14°C, kąpiel i pływanie nie jest wskazane.
  2. Zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania powinna być nie mniejsza niż 18°C.
  3. Najlepsza temperatura wody do kąpieli to 22-25°C.
  4. Wykorzystywać do kąpieli okresy dobrego nasłonecznienia.
  5. Nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, w okresach złego samopoczucia, skakać nagle do wody po rozgrzaniu ciała na słońcu lub po wysiłku fizycznym, a także bezpośrednio po posiłku.
  6. Nie wolno kąpać się po zachodzie słońca, ponieważ w razie wypadku ciemność uniemożliwia udzielenie pomocy.
  7. Nie należy przebywać w wodzie zbyt długo ani też wchodzić do niej ponownie po zbyt krótkiej przerwie. Grozi to niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu.

Do żelaznych zasad bezpieczeństwa należą:

1. Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wia­domo czego możemy się spodziewać pod jej lustrem.
  1. Nie wolno wchodzić celowo do wody w miejscach niebezpiecz­nych, tam gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład: wiry, wodorosty,  zimne prądy itp.
  2. Zainteresujmy się zawsze bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu.
  3. Nie wszczynajmy nigdy fałszywych alarmów.
  4. Nie popychajmy do wody osób, które się tego niespodziewaną.

A.Trojak PCZK w Lubartowie