IX Plenerowy Przegląd Teatralny „NAD JEZIOREM FIRLEJ” PDF Drukuj
Poniedziałek, 17 Czerwiec 2019 08:12

Plenerowy Przegląd Teatralny „NAD JEZIOREM FIRLEJ”13 czerwca br. do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Firleju przybyły zespoły teatralne dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, aby uczestniczyć w IX Plenerowym Przeglądzie Teatralnym „NAD JEZIOREM FIRLEJ”. Honorowym patronatem imprezę objęli Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty i Ewa Zybała - Starosta Lubartowski.

Na scenie zaprezentowali się młodzi, zdolni, pełni energii ludzie, którzy poprzez sztukę przekazują swoją wizję świata, swoją wrażliwość, marzenia, chęć doświadczania życia z następujących placówek kształcenia specjalnego naszego województwa - Baczkowa, Białej Podlaskiej, Kębła, Kozic Dolnych, Lublina, Międzyrzeca Podlaskiego i Firleja. Głównym środkiem wyrazu większości przedstawień teatralnych były ruch i muzyka. W przeglądzie wzięło udział 92 artystów.

Przedstawienia oceniała komisja w składzie: Przemysław Gąsiorowski- przewodniczący, Marzanna Szydłowska - Barszcz i Antonina Haponiuk. Pierwszą nagrodę otrzymało przedstawienie: „Stworzenie, czyli od nicości do miłości” w wykonaniu grupy „Piaskowe Ludki” z SOSW w Kozicach Dolnych, drugie miejsce „Nic nie musisz mówić” w wykonaniu Teatru „Iskierka” z SOSW w Międzyrzecu Podlaskim, zaś trzecie miejsce przedstawienie „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” z SOSW im. Św. Franciszka z Asyżu w Kęble. Wyróżnienie uzyskała Grupa Teatralna „Bajka” z Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej za spektakl „Kolorowy świat” oraz „Baczkowiacy” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baczkowie za spektakl „Kaczka dziwaczka”. Pozostałe zespoły otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy potwierdzające uczestnictwo w przeglądzie. Uczestnicy przeglądu bawili się doskonale i obiecali, że za rok wrócą do Firleja z nowymi przedstawieniami teatralnymi.

Przeglądowi towarzyszyły warsztaty „Świat teatru” oraz aukcja charytatywna „Artyści dzieciom”, z której zysk w wysokości 2 052,10 zł przeznaczony zostanie na rozszerzenie zestawu sprzętu rehabilitacyjnego dla wychowanków SOSW w Firleju.

Gośćmi Przeglądu Teatralnego byli Lucjan Mileszczyk - Wicestarosta Lubartowski, Andrzej Sekuła - Kierownik Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Lubartowie, Dawid Tarnowski - Wójt Gminy Firlej, Jolanta Modrzewska - dyrektor SOSW w Miedzyrzecu Podlaskim, Ewa Guz - Dyrektor Zespołu Szkół w Kocku, Eliza Franczak - kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim.

Wsparcia finansowego udzielili: Anna Cieniuch i Marek Wachulak z Firleja oraz Firma ROTO z Lubartowa. Imprezę organizacyjnie wsparła Gmina Firlej.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Firleju- „Wodnik Szuwarek” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Firleju.

SOSW Firlej