Spotkanie Burmistrzów i Wójtów PDF Drukuj
Poniedziałek, 08 Lipiec 2019 13:50

SpotkanieW dniu 8 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Lubartowie, pod przewodnictwem Starosty Lubartowskiego Ewy Zybały odbyło się spotkanie Burmistrzów i Wójtów z terenu powiatu lubartowskiego z władzami powiatu i powiatowymi służbami straży i policji w celu omówienia zagadnień istotnych dla mieszkańców powiatu i jednostek samorządu.

Ważnym tematem, budzącym duże zainteresowanie, była informacja dotycząca remontów i inwestycji na drogach powiatowych. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych przedstawił plany i zamierzenia w zakresie inwestycji drogowych w poszczególnych gminach, terminy ich realizacji oraz źródła finansowania. Temat drogownictwa skierował też dyskusję w kierunku bezpieczeństwa na drogach powiatu i przyczynach występujących zagrożeń.

Dyskutowano również o sytuacji w SP ZOZ w Lubartowie. W szpitalu trwają prace remontowe na oddziale Neonatologii i Położnictwa, finansowane i realizowane przez Fundację Polsat. Zakończenie prac remontowych przewidywane jest we wrześniu, ale potrzebny jest nowy sprzęt diagnostyczny, na który nie ma środków w budżecie SP ZOZ. Przed Dyrekcją i władzami powiatu stoi również problem sfinansowania planowanego remontu traktu operacyjnego. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na kwotę 10 mln złotych . Inwestycja ma być współfinansowana z środków Regionalnego Programu Operacyjnego, ale wkład własny SP ZOZ to kwota ok. 4,5 mln.

Jednym z tematów był również problem skomplikowanych procedur szacowania i rekompensat strat w rolnictwie. Wiadomo, że powiat lubartowski jest obszarem typowo rolniczym, a przy obecnie występujących anomaliach pogodowych ryzyko wystąpienia strat w uprawach jest bardzo duże. Uproszczenie procedur ułatwiło by rolnikom uzyskanie rekompensat.

W tym roku rolnicy i mieszkańcy z powiatu lubartowskiego, będą świętowali Dożynki Powiatowe w dniu 8 września w Ostrowie Lubelskim. Tegoroczne Dożynki Powiatowe będą połączone z Dożynkami Gminno – Parafialnymi. Uczestnicy spotkania zaakceptowali przedstawiony ramowy program obchodów święta plonów, na które serdecznie zapraszają wszystkich.

G. Wyszyńska