Koncert Viva Polonia w murach Pałacu Sanguszków PDF Drukuj
Wtorek, 12 Listopad 2019 09:58

Koncert Viva Polonia w murach Pałacu SanguszkówW piątek 8 listopada br. w Sali Rycerskiej Pałacu Sanguszków w Lubartowie odbył się koncert muzyki klasycznej "Viva Polonia!”, zorganizowany z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenia muzyczne zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua i Starostwo Powiatowe w Lubartowie.

Na początku koncertu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Prezes Środowiska Lubelskiego 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK – Andrzej Mazurek przekazał na ręce Starosty Lubartowskiego – Ewy Zybały Ogień Niepodległości, przypominający o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa. Ogień, zapalany jest kilka dni przed Świętem Niepodległości na cmentarzu legionistów w Polskim Lasku pod Kastiuchnówką by w dniu 11 listopada złożyć go na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W programie koncertu znalazły się pieśni patriotyczne - poezja polska oraz muzyka znanych wykonawców tj. Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego, Karłowicza, Paderewskiego, Niewiadomskiego, Różyckiego w wykonaniu Magdaleny Stefaniak – sopran, Anny Mazur – skrzypce, Hanki Brulińskiej, Jolanty Munch – fortepian. Podczas wydarzenia wystąpiła Męska Okazjonalna Grupa Wokalna „CHÓRTOWNIA” pod kierownictwem Mateusza Obroślaka. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Honorowym Starosty Lubartowskiego - Ewy Zybały.

K. Onyszko