Dobre wieści z posiedzenia Powiatowego Zespołu Kryzysowego. PDF Drukuj
Piątek, 24 Styczeń 2020 12:17

Dobre wieści z posiedzenia Powiatowego Zespołu KryzysowegoW środę 22 stycznia br. pod przewodnictwem Starosty Lubartowskiego Pani Ewy Zybały w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego, odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespoły Kryzysowego w Lubartowie. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubartowie, Pan Konrad Saweczko, poinformował o obecnej sytuacji epidemiologicznej na zagrożonym terenie. Uczestnicy dowiedzieli się, że aktualnie nie ma powodów do obaw. Udało się powstrzymać rozprzestrzenienie się wirusa, a proces dezynfekcji gospodarstw zbliża się do końca. Jako jeden z największych problemów wskazał brak możliwości zbycia zdrowego drobiu ze stref objętych obostrzeniami. Dodał również, że w związku z niewystąpieniem nowych ognisk wirusa H5N8, być może już od 1 lutego Wojewoda Lubelski uchyli rozporządzenie zakazujące handlu żywym ptactwem z obszarów zagrożonych. Zniesienie obostrzeń pozwoli na podejmowanie kolejnych działań mających na celu wsparcie hodowców w poszukiwaniu hurtowych nabywców drobiu.

Starosta Lubartowski, Pani Ewa Zybała po wysłuchaniu sprawozdania podziękowała za zaangażowanie oraz wzorową współpracę wszystkich służb biorących udział w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Według dostępnych danych, wszystko wskazuje na to, że największy kryzys został zażegnany. Pani Ewa Zybała była również pod ogromnym wrażeniem autorskiego pomysłu Powiatowego Lekarza Weterynarii, radykalnie obniżającego koszty utylizacji pasz z dotkniętych chorobą gospodarstw. Polega on na przekazaniu paszy do biogazowni, co zmniejsza szacunkowe koszty jej utylizacji z 2 mln. złotych do jedynych 10 tyś złotych.

Głos zabrał również Wicestarosta, Pan Lucjan Mileszczyk, który zdementował niektóre doniesienia medialne o zbyt późnej reakcji władz samorządowych, jednocześnie chronologicznie przedstawiając działania zaangażowanych służb.

Wstępnie straty spowodowane wystąpieniem ognisk wirusa H5N8 w Powiecie Lubartowskim oszacowano na około 6,5 mln. złotych. Potrzebne fundusze będą pochodzić ze środków Skarbu Państwa. Precyzyjne dane będzie można przedstawić po zakończeniu wszystkich działań związanych z dezynfekcją gospodarstw.

Autor: M.P.