Konferencja historyczna "Pamięć o Wołyniu" PDF Drukuj
Poniedziałek, 24 Luty 2020 14:24

Konferencja historyczna "Pamięć o Wołyniu"W piątek 24 lutego br. pod Patronatem Honorowym Starosty Lubartowskiego, Pani Ewy Zybały w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Lubartowie, odbyła się konferencja historyczna pt. „Pamięć o Wołyniu”. Głównymi organizatorami wydarzenia były Panie Antonina Telicka - Bonecka doradca metodyczny Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Dorota Bułgajewska - Muzyka nauczyciel historii z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie. Konferencja skierowana była do nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie wszystkich typów szkół z Powiatu Lubartowskiego oraz dla osób zainteresowanych historią Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Tematem spotkania był Wołyń w przeszłości i współcześnie. Przybyli gości mieli okazję podziwiać wystawę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pt. "Niedokończone msze wołyńskie" autorstwa Marcina Sułka. Przedstawiała ona sylwetki duchownych bestialsko zamordowanych na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów, Sowietów i Niemców. Wykłady tematyczne rozpoczął dr Leon Popek z Warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił m.in. genezę ludobójstwa na Wołyniu oraz omówił współczesne spojrzenie na tragiczną historię polsko- ukraińską. Następnie głos kolejno zabrali dr Piotr Gawryszczak i Pan Jacek Robert Bury z Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie, którzy skupili się na tematyce polskich mogił na Kresach, potrzebie pielęgnowania pamięci o tamtych wydarzeniach oraz zachowaniu tożsamości narodowej przez potomków ocalałych. Ostatni z serii wykładów poprowadził Mariusz Stefański z Lubelskiego Środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, w trakcie którego przybliżył on zebranym historie rodzin wołyńskich. Uczestnicy mieli również okazję posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie (w składzie Oliwia Marzec, Jakub Karusik, Jakub Włodek).

Autor M.P.