Szanowni Konsumenci.
Uprzejmie informujemy, że dyżur Powiatowego Rzecznika Konsumentów planowany na dzień 17 sierpnia 2020 r. został odwołany.
Za utrudnienia przepraszamy.
Starostowie Dożynek Powiatowych 2011 PDF Drukuj
Wpisany przez Krzysztof Onyszko
Wtorek, 30 Sierpień 2011 10:29

W dniu 11 września odbędą się Dożynki Powiatowe. W tym roku Święto Plonów jest organizowane przez Starostwo Powiatowe w Lubartowie i odbędzie się na dziedzińcu pałacu Sanguszków (ul. Słowackiego 8, Lubartów). Starostami tegorocznych dożynek są: pan Edward Banaś z miejscowości Cegielnia i pani Urszula Osik z Woli Skromowskiej. Zarówno pan Edward, jak i pani Urszula prowadzą gospodarstwa rodzinne, o których mogą Państwo przeczytać poniżej.

Teresa i Edward Banaś z miejscowości Cegielnia w gminie Ostrówek.
Państwo Banasiowie pierwszy certyfikat na produkty ekologiczne otrzymali w 2000 roku, czyli jeszcze parę lat przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i otrzymywaniem dopłat do upraw ekologicznych. Obecnie uprawiają ponad 19 ha użytków rolnych. Główny filar produkcji stanowią owoce miękkie. Truskawki zajmują powierzchnię ponad 6 ha., a maliny blisko 5 ha. Plantacje są nawadniane i deszczowane. Na gruntach klasy od IV do VI zbiera się ok. 10 t z ha owoców wysokiej jakości. Dzięki staraniom gospodarzy plantacje są utrzymane w bardzo dobrej kondycji, zadbane i wolne od chwastów. Gospodarstwo jest kompletnie wyposażone w sprzęt i maszyny i dostosowane do skali produkcji ekologicznej. Do ochrony roślin stosuje się m.in. gnojówki z pokrzywy zwyczajnej, czosnku i skrzypu. Na uboczu obejścia prawidłowo ułożona pryzma kompostowa, miejsce składowania jest schludne i estetyczne. Maszyny i sprzęt rolniczy poustawiane po pracy w ładzie i czystości. Państwo Banasiowie propagują idee rolnictwa ekologicznego w swoim środowisku, a swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z innymi rolnikami. Uwagę gości przyciąga kolorowy i wypielęgnowany ogród przydomowy. Gospodarze znajdują jeszcze czas na dodatkowe zajęcia. Pani Teresa jest sołtysem i radną gminną. Bierze udział w akcjach charytatywnych Caritas, a pan Edward świadczy usługi hydrauliczne.

Urszula i Piotr Osik z miejscowości Wola Skromowska w gminie Firlej
Państwo Urszula i Piotr Osikowie prowadzą 65 – hektarowe gospodarstwo ekologiczne w Woli Skromowskiej w gminie Firlej. Gospodarstwo specjalizuje się w ekologicznej produkcji warzywniczej. Uprawiane są warzywa na powierzchni 32 ha, takie jak: cukinia, dynia, por, cebula, fasola szparagowa, brokuł i rabarbar, a także truskawki. Gospodarstwo państwa Osików prowadzi dodatkowo działalność agroturystyczną i jest pokazowym gospodarstwem demonstracyjnym, w którym gospodarze dzielą się chętnie swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
Pan Piotr Osik piastuje stanowisko prezesa Polskiego Towarzystwa Rolników Ekologicznych, jest również członkiem Rady Rolnictwa Ekologicznego przy Ministerstwie Rolnictwa oraz jednostki certyfikującej Ekogwarancji. W lokalnej społeczności działa również pani Urszula Osik, która jest przewodniczącą oraz czynną członkinią Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.
Działalność i dokonania państwa Osików zostały docenione zarówno w kraju, jak i zagranicą. Wysoki poziom gospodarstwa docenił Europejski Ośrodek Promocji Rolnych w Mediolanie w 2004 roku przyznając nagrodę „Giovanni Marcoca”. Państwo Osikowie zdobyli również brązowy medal „zasłużonych dla rolnictwa”. Są zwycięzcami w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologiczne gospodarstwo towarowe”, w którym zdobyli puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2008 roku. Ich gospodarstwo zdobyło również pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie w kategorii „Ekologia i Środowisko”.
Poza działaniem na rzecz rolnictwa ekologicznego i lokalnej społeczności zapewniają również pracę dla okolicznych mieszkańców, a także promują działania służące ochronie środowiska.