Dożynki tuż tuż… poznajmy tegorocznych starostów PDF Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zygiel
Czwartek, 24 Sierpień 2017 11:33

Już w najbliższą niedzielę – 27 sierpnia - zapraszamy na tegoroczne Dożynki Powiatu Lubartowskiego. Uroczystości dożynkowe rozpocznie msza św. w intencji rolników i ich codziennego trudu odprawiona w Bazylice św. Anny w Lubartowie. Po zakończonej mszy św. barwny korowód przejdzie na Dziedziniec Pałacu Sanguszków, gdzie rozpocznie się ceremoniał dożynkowy.

Tam, najważniejszymi gośćmi będą oczywiście rolnicy z naszego powiatu, a wśród nich starostowie dożynkowi, którzy przekażą symboliczny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów władzom powiatu: Staroście Lubartowskiemu - Fryderykowi Pule i Przewodniczącemu Rady Powiatu w Lubartowie - Henrykowi Zdunkowi. Starostów dożynek wybiera się spośród rolników i mieszkańców wsi cieszących się największym autorytetem w swoim środowisku.

Starostami tegorocznych Dożynek Powiatu Lubartowskiego będą Państwo Małgorzata i Leszek Gałązka, młodzi rolnicy z Krępy w gminie Jeziorzany, którzy od 1998 roku wspólnie prowadzą gospodarstwo specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej rasy wielkiej białej polskiej w cyklu zamkniętym. Roczna produkcja sięga 300 sztuk tuczników. Odbiorcą trzody są Zakłady Mięsne „Łmeat Łuków” S.A. W gospodarstwie prowadzona jest także uprawa zbóż na potrzeby stada. Na niemal 20 hektarach gruntów uprawia się głównie pszenicę, jęczmień i pszenżyto. Prowadzona jest również uprawa owoców miękkich – truskawek i malin. Gospodarstwo państwa Gałązków wyposażone jest w pełny park maszynowy. Państwo Gałązka oprócz pracy w gospodarstwie, znajdują także czas na działalność społeczną na rzecz swojej miejscowości i gminy. Pani Małgorzata jest radną Rady Gminy Jeziorzany, natomiast pan Leszek jest prezesem OSP w Krępie. Wcześniej przez wiele lat był sołtysem w swojej miejscowości. Państwo Gałązka wspierają również działalność Zespołu Śpiewaczego z Krępy, włączając się w organizację Przeglądu Pieśni Wielkopostnych.

Dumni z naszych tegorocznych starostów dożynkowych zaprezentujemy na scenie również Wzorowych Rolników wyłonionych z każdej gminy naszego powiatu, wybierzemy najlepszy wieniec dożynkowy, ale korzystając z Waszej obecności zaprezentujemy jeszcze innych nagrodzonych i wyróżnionych.

Po godzinie 15-stej rozpocznie się część artystyczna, w której zaplanowano występy ludowych zespołów śpiewaczych z gmin naszego powiatu, kilka koncertów oraz konkursy. Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie zespół LEMON.

Do zobaczenia w niedzielę!