Powiatowe Święto Plonów za nami PDF Drukuj
Wpisany przez Jolanta Skiba, Agnieszka Lazor
Poniedziałek, 28 Sierpień 2017 14:33

W minioną niedzielę, 27 sierpnia rolnicy naszego powiatu świętowali doroczne Święto Plonów – Dożynki Powiatu Lubartowskiego. Tradycyjnie uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św. w intencji rolników i ich rodzin, odprawiona w Bazylice św. Anny w Lubartowie, w trakcie której poświęcone zostały dożynkowe wieńce wykonane przez delegacje gminne.

Następnie barwny korowód dożynkowy udał się na Dziedziniec Pałacu Sanguszków, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Jednym z głównych jej punktów było przekazanie przez starostów dożynkowych chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy dożynek - Starosty Lubartowskiego, Fryderyka Puły oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Lubartowie – Henryka Zdunka.

W trakcie uroczystości dożynkowych wręczono wyróżnienia 12 rolnikom zgłoszonym przez poszczególne samorządy gminne. Tradycyjnie też przeprowadzony został konkurs wieńców dożynkowych, w którym zwyciężył - w kategorii wieńców nowoczesnych - wieniec gminy Lubartów, a w kategorii wieńców tradycyjnych - wieniec gminy Niedźwiada.

Podczas uroczystości dożynkowych wręczone zostały nagrody Starosty Lubartowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku nagrody otrzymali: Marian Kapala – pomysłodawca i główny organizator „Pleneru Rzeźbiarskiego” w Rudce Starościńskiej w Gminie Uścimów, Towarzystwo Przyjaciół Michowa oraz Łukasz Ozon „OZZY” – artysta-raper. Zwyczajem lat poprzednich, podczas dożynek wręczono również stypendia za drugi semestr dla zdolnej młodzieży. W tym roku stypendia otrzymało aż 45 uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat Lubartowski.

Po ceremoniale dożynkowym rozpoczęły się występy zespołów ludowych. Niestety, w związku z nawałnicą, która przeszła przez północną część Lubartowa, impreza została przerwana, a następnie - w konsekwencji intensywnych opadów deszczu i wiatru – zmuszeni byliśmy odwołać dalszą jej część.

Mimo stwierdzonych zniszczeń, połamanych gałęzi i podtopień, na szczęście nikt z uczestników nie ucierpiał. Dziękujemy obsłudze medycznej oraz straży za szybką reakcję i pomoc.