Poradnik intersanta
Biuletyn Informacji Publicznej
Kultura
Organizacje pozarządowe
Złoty Lampart
Zamówienia publiczne
Gminy powiatu
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Wybory Samorządowe

Związek Powiatów Polskich

Dziennik Ustaw

Monitor Polski 

Powiatowe Święto Plonów za nami PDF Drukuj
Wpisany przez Jolanta Skiba, Agnieszka Lazor   
Poniedziałek, 28 Sierpień 2017 14:33

W minioną niedzielę, 27 sierpnia rolnicy naszego powiatu świętowali doroczne Święto Plonów – Dożynki Powiatu Lubartowskiego. Tradycyjnie uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św. w intencji rolników i ich rodzin, odprawiona w Bazylice św. Anny w Lubartowie, w trakcie której poświęcone zostały dożynkowe wieńce wykonane przez delegacje gminne.

Następnie barwny korowód dożynkowy udał się na Dziedziniec Pałacu Sanguszków, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Jednym z głównych jej punktów było przekazanie przez starostów dożynkowych chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy dożynek - Starosty Lubartowskiego, Fryderyka Puły oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Lubartowie – Henryka Zdunka.

W trakcie uroczystości dożynkowych wręczono wyróżnienia 12 rolnikom zgłoszonym przez poszczególne samorządy gminne. Tradycyjnie też przeprowadzony został konkurs wieńców dożynkowych, w którym zwyciężył - w kategorii wieńców nowoczesnych - wieniec gminy Lubartów, a w kategorii wieńców tradycyjnych - wieniec gminy Niedźwiada.

Podczas uroczystości dożynkowych wręczone zostały nagrody Starosty Lubartowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku nagrody otrzymali: Marian Kapala – pomysłodawca i główny organizator „Pleneru Rzeźbiarskiego” w Rudce Starościńskiej w Gminie Uścimów, Towarzystwo Przyjaciół Michowa oraz Łukasz Ozon „OZZY” – artysta-raper. Zwyczajem lat poprzednich, podczas dożynek wręczono również stypendia za drugi semestr dla zdolnej młodzieży. W tym roku stypendia otrzymało aż 45 uczniów ze szkół prowadzonych przez Powiat Lubartowski.

Po ceremoniale dożynkowym rozpoczęły się występy zespołów ludowych. Niestety, w związku z nawałnicą, która przeszła przez północną część Lubartowa, impreza została przerwana, a następnie - w konsekwencji intensywnych opadów deszczu i wiatru – zmuszeni byliśmy odwołać dalszą jej część.

Mimo stwierdzonych zniszczeń, połamanych gałęzi i podtopień, na szczęście nikt z uczestników nie ucierpiał. Dziękujemy obsłudze medycznej oraz straży za szybką reakcję i pomoc.

 

 

 

 

  

   

  

 

 

 

Dane kontaktowe

 
Adres:  ul. Słowackiego 8, 21-100 Lubartów
Telefon: 81 855 28 65
Fax: 81 854 33 24
E-mai: starostwo@powiatlubartowski.pl
Godziny pracy:
Poniedziałek: 7:30 - 15:30Wtorek:7:30 - 15:30
Środa:7:30 - 15:30Czwartek:7:30 - 15:30
Piątek:7:30 - 15:30  

Numer rachunku bankowego do dokonywania wpłat na rzecz Starostwa Powiatowego w Lubartowie:

22 8707 0006 0021 2063 2000 0003 Bank Spółdzielczy w Lubartowie