Poznajmy Starostów Dożynek Powiatu Lubartowskiego PDF Drukuj
Wtorek, 21 Sierpień 2018 12:24

Dożynki 2018W najbliższą niedzielę - 26 sierpnia - zapraszamy na Dożynki Powiatu Lubartowskiego. Uroczystości dożynkowe tradycyjnie rozpoczną się mszą św. dziękczynną odprawioną w Bazylice Św. Anny w Lubartowie w intencji rolników. Po mszy św. barwny korowód przejdzie na Dziedziniec Pałacu Sanguszków, gdzie rozpocznie się ceremoniał dożynkowy.

Wśród najważniejszych gości każdych dożynek są oczywiście rolnicy, których w tym roku reprezentować będą Starostowie Dożynek Powiatowych - Państwo Bożena i Sławomir Fiutka. W tradycyjnym ceremoniale dożynkowym Starostowie przekażą symboliczny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów władzom Powiatu: Staroście Lubartowskiemu -Fryderykowi Pule i Przewodniczącemu Rady Powiatu w Lubartowie - Henrykowi Zdunkowi.

Starostowie Dożynek Powiatu Lubartowskiego to właściciele gospodarstwa ekologicznego „U Pana Sowa” z Brzostówki w Gminie Serniki. Swoje gospodarstwo prowadzą od 1990 roku, a od roku 1999 roku specjalizują się w produkcji ekologicznej. Głównym kierunkiem jest ekologiczna uprawa pełnej palety warzyw (m.in. ziemniaki, marchew, buraki ćwikłowe, cebula, kapusta, dynia, seler, por, czosnek, czarna rzepa, jarmuż, koper włoski), a także owoców miękkich (tj. malina, truskawka, jagoda kamczacka). Państwo Bożena i Sławomir systematycznie starają się o pozyskanie wsparcia finansowego z funduszy Unii Europejskiej, dzięki czemu ich gospodarstwo jest wyposażone w niezbędne maszyny potrzebne do uprawy, ochrony i pielęgnacji plantacji, zgodnie z przyjętym kierunkiem prowadzonej działalności. W 2007 roku Państwo Fiutka wraz z czterema innymi rolnikami założyli Grupę Producencką Brzost-Eko Sp. z o.o., którego Prezesem jest Pan Sławomir. Państwo Bożena i Sławomir Fiutka byli wielokrotnie honorowani i nagradzani za swój wkład w rozwój rolnictwa ekologicznego i pracę na rzecz rozwoju rolnictwa Powiatu Lubartowskiego. Największym uhonorowaniem ich pracy było pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze ekologiczne gospodarstwo towarowe w województwie Lubelskim oraz trzecie miejsce w konkursie ogólnopolskim. Pan Sławomir dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w ramach organizowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wizytacjach ich gospodarstwa. Przyjeżdżają nie tylko rolnicy z kraju czy zagranicy, ale również pracownicy innych ośrodków ODR czy Ministerstwa Rolnictwa.

K. Onyszko [IRE]