Dożynki Powiatu Lubartowskiego 2018 za nami PDF Drukuj
Wtorek, 28 Sierpień 2018 07:43

Dożynki Powiatu Lubartowskiego W ostatnią niedzielę sierpnia rolnicy z Powiatu Lubartowskiego obchodzili doroczne Święto Plonów - Dożynki Powiatu Lubartowskiego. Nawiązując do tradycji i obyczajów związanych z zakończeniem żniw jak co roku uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w Bazylice Św. Anny w Lubartowie, odprawiona w intencji rolników i ich rodzin. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców poszczególnych gmin Powiatu Lubartowskiego z płodów rolnych.

W dalszej części ceremoniału dożynkowego korowód składający się z delegacji gmin Powiatu Lubartowskiego przeszedł na Dziedziniec Pałacu Sanguszków. Głównym punktem uroczystości dożynkowych było przekazanie przez Starostów Dożynek bochna chleba wypieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy dożynek - Starosty Lubartowskiego - Fryderyka Puły oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Lubartowie - Henryka Zdunka.

Dożynki to piękne połączenie tradycji i nowoczesności. Dziękuję za przepiękne wieńce dożynkowe przygotowane przez delegacje gmin. Dziękuję szczególnie kobietom, które mimo bardzo wielu zajęć, znajdują czas i chęci, aby pielęgnować tradycje polskiej wsi. Ostatnie lata pokazały, że potrafimy sprostamć wyzwaniom współczesnego świata. Polscy rolnicy udowodnili, że potrafią modernizować swoje gospodarstwa. Nasze samorządy pokazały, że potrafią rozwiązywać problemy związane z budową dróg, utrzymaniem obiektów oświatowych, szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Dla naszego Powiatu szczególnym wyzwaniem jest realizacja wieloletniego, intensywnego programu budowy i modernizacji lokalnych dróg. W latach 2011-2017 na drogach powiatowych przeprowadzono inwestycje o wartości prawie 90 mln zł (środki zewnętrzne 19 mln, środki Powiatu 55 mln oraz 19 mln pomocy finansowej z budżetów Gmin)  Sprzyjające czynniki to: bardzo dobra współpraca zarządu powiatu z większością samorządów gminnych, duże dofinansowanie z projektów rządowych  za czasów posła i wicewojewody Mariana Starownika. Powiat Lubartowski inwestuje nie tylko w infrastrukturę drogową. Ze względu na ograniczenia czasowe wspomnę tylko projektach edukacyjnych realizowanych w RCEZ i ZS nr 2. Roboty budowlane w tych szkołach za kwotę prawie 2 mln finansowane ze środków unijnych w wys.
830 tys. poprawią warunki kształcenia zawodowego. Za 2,5 mln zostanie zakupiony sprzęt do celów edukacyjnych.

Dziękuję za współpracę Panu marszałkowi Sosnowskiemu, samorządom gminnym, pracownikom instytucji powiatowych. Dziękuję kolegom z Zarządu Powiatu: Wicestaroście Kazimierzowi Sysiakowi, Radosławowi Guzowi, Piotrowi Krzyżanowskiemu i Andrzejowi Rodakowi. Dziękuję radnym, którzy tworzą warunki dalszego rozwoju naszej powiatowej wspólnoty. Podziękowania kieruję do Henryka Zdunka, Grzegorza Poznańskiego, Andrzeja Jackowskiego, Grażyny Szafrańskiej, Jana Wiesława Mazurka, Dariusza Różyckiego, Jerzego Marzędy, Jana Zaworskiego, Janusza Pożaka i Daniela Osińskiego. Życzę  wszystkim, żeby na Waszych stołach nie zabrakło chleba. Szczęść Boże - mówił podczas uroczystości dożynkowych gospodarz Dożynek Powiatu Lubartowskiego – Starosta Lubartowski Fryderyk Puła.

W dalszej części uroczystości wręczono wyróżnienia dla rolników z terenu Powiatu Lubartowskiego. W tradycji dożynkowej każdego roku swoje miejsce ma konkurs wieńców dożynkowych, rozstrzygany w dwóch kategoriach.
W kategorii wieńców tradycyjnych pierwsze miejsce zajął wieniec gminy Gmina Kamionka, drugie miejsce - wieniec Gminy Ostrówek, a trzecie miejsce wieniec z Gminy Kock. W kategorii wieńców nowoczesnych pierwsze miejsce przypadło wieńcowi z Gminy Michów, drugie miejsce - wieńcowi Gminy Lubartów, a trzecie miejsce wieniec z Gminy Serniki.

Podczas Dożynek Powiatu Lubartowskiego wręczone zostały także stypendia Starosty Lubartowskiego dla najzdolniejszych uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Lubartowski. Stypendia otrzymało 45 uczniów, którzy w II semestrze roku szkolnego 2017/2018 uzyskali średnią ocen, co najmniej 5,0, oraz wzorowe zachowanie.

W dalszej części uroczystości dożynkowych na scenie zaprezentowały się zespoły i grupy śpiewacze z naszego Powiatu. Wieczorem natomiast liczne grono fanów przyciągnęły koncerty KOMBI i CLEO.

K. Onyszko [IRE]