Powiat Lubartowski stolicą polskich rodzin PDF Drukuj
Poniedziałek, 17 Czerwiec 2019 08:59

Zjazd Dużych RodzinDumni z Rodziny” - pod tym hasłem w dniach 14 - 16 czerwca br. w Lubartowie odbywał się VII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Trwające trzy dni wydarzenie wypełnione mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych zgromadziło około 200 rodzin z całej Polski. W sobotę 15 czerwca Zjazd Dużych Rodzin odwiedził Premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się z organizatorami i uczestnikami Zjazdu.

O ogromnej wartości opieki rodzicielskiej nad dziećmi do lat trzech oraz o problemie mieszkaniowym, diagnozie sytuacji i szukaniu rozwiązań na miarę polskich możliwości - mówiła do Prezesa Rady Ministrów podczas panelu odbywającego się w Lubartowskim Ośrodku Kultury Joanna Krupska - Prezes Związku Dużych Rodzin.

Państwo Polskie zmieniło zwrotnicę w stronę rodziny! - odpowiadał Premier Mateusz Morawiecki. - Polityka rodzinna to najlepsza polityka rozwojowa Państwa.

Podczas otwierającego oficjalnie Zjazd Dużych Rodzin panelu ekonomicznego eksperci poruszali ważne zagadnienia dotyczące rodzin wielodzietnych m.in. :

- Jak banki liczą zdolność kredytową rodzinom z 3, 4 czy 6 dzieci?
- Czy dużym rodzinom łatwo otrzymać mieszkanie komunalne?
- Czy w Polsce jest szansa na powstanie zasobów mieszkaniowych, które mogłyby być wynajmowane?
- Mało mieszkań? Brak mieszkań o odpowiednim metrażu dla dużych rodzin?
Na te pytania odpowiadali Artur Soboń  - wiceminister budownictwa, Bartosz Marczuk - wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Ewa Zybała - Starosta Lubartowski oraz Krzysztof Paśnik - Burmistrz Miasta Lubartów.

W trakcie trwającego panelu równolegle rodziny wzięły udział w specjalnie przygotowanych dla dzieci warsztatach, a także udały się do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Muzeum Historii Kocka. W sobotnie popołudnie uczestnicy Zjazdu wzięli udział w Rodzinnej Biesiadzie Czerwcowej u Sanguszków. Biesiada na Dziedzińcu Pałacu Sanguszków
w Lubartowie zgromadziła mieszkańców Powiatu Lubartowskiego oraz zaproszonych gości
i uczestników Zjazdu Dużych Rodzin. W programie Biesiady znalazły się występy iluzjonisty Pana Ząbka, wychowanków Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie oraz Joszko Brody, Studio Accantus i Natali Kukulskiej.

VII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin zakończyła niedzielna msza święta w Bazylice Św. Anny w intencji rodzin, którą koncelebrował Bp. Artur Miziński. Na zakończenie Zjazdu Zarząd Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” dziękując organizatorom, przekazał na ręce Starosty Ewy Zybały i Burmistrza Krzysztofa Paśnika specjalne certyfikaty Powiat Lubartowski i Miasto Lubartów przyjazne Rodzinie.

Organizatorami VII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Lubartowie był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, Powiat Lubartowski oraz Miasto Lubartów.

Więcej zdjęć z wydarzenia można obejrzeć na oficjalnym profilu Powiatu Lubartowskiego na Facebooku pod adresem:  https://www.facebook.com/PowiatLubartowskiSerwisInfo/

14 czerwca - Spotkanie inauguracyjne w Parku Miejskim:

15 czerwca - Panel ekonomiczny, Rodzinna Biesiada Czerwcowa u Sanguszków:

16 czerwca – uroczysta msza św. na zakończenie Zjazdu Dużych Rodzin:

K. Onyszko [IRE]

fot. K. Onyszko