W niedzielę, 24 maja na placu przed Pałacem Sanguszków w Lubartowie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w Bazylice św. Anny, po której odbył się uroczysty apel z udziałem strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lubartowskiego.

W obchodach uczestniczył Wicestarosta Lubartowski Fryderyk Puła.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, awanse i wyróżnienia dla strażaków, dziękując im za codzienną służbę, poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom naszego powiatu.

  

Odznaczenia:

  • Srebrną Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali:

dh Krzysztof Pękala, st. ogn. w st. spocz. Witold Fiutka

  • Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali:

kpt. Andrzej Jurek, asp. Michał Jezior, st. ogn. Janusz Ogrodowski, dh Krzysztof Karpiński, dh Jacek Ebert, dh Artur Malinowski

  • Odznakę św. Floriana za Zasługi dla Społeczności Lokalnej otrzymali:

dh Fryderyk Puła, dh Stanisław Bochyński, dh Grzegorz Poznański, dh Ryszard Falkowicz, dh Marek Kowalski

  • Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP otrzymał:

dh Fryderyk Puła

  • Honorowy Medal im. Bolesława Chomicza otrzymał:

dh Marian Karpiński

  • Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

mł. bryg. w st. spocz. Wojciech Ślifirczyk, mł. kpt. Arkadiusz Czernik

  • Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

Piotr Musiał, mł. insp. Tomasz Dejer, dh Tomasz Wiśniewski, dh Marian Strojek

  • Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

dh Katarzyna Pietrzak, dh Kinga Urbańska, st. kpt. Piotr Tomasiak, mł. kpt. Krzysztof Jaszczuk

  • Złotą Odznakę Za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego otrzymał:

dh Jan Zygmunt Smyk

  • Brązową Odznakę Za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego otrzymał:

dh Michał Rola

  

Awanse:

  • Na starszego kapitana otrzymał:

kapitan Piotr Tomasiak

  • Na stopień starszego strażaka otrzymał:

strażak Jakub Augustyniak

  

List gratulacyjny z okazji 70 rocznicy urodzin Weteranów Pożarnictwa otrzymali:

Mieczysław Matyjaszczyk oraz Stanisław Romanek

  

Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym i awansowanym!

 

W związku z Kapucyńskim Piknikiem Motocyklowym oraz obchodami Powiatowego Dnia Strażaka informujemy, że parking pod Starostwem będzie zamknięty:

- od piątku, 22 maja, od godz. 20:00,

- do niedzieli, 24 maja, do godz. 21:00.

Prosimy o niepozostawianie pojazdów na parkingu w wyznaczonym terminie.

Dziękujemy za wyrozumiałość oraz serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tych wydarzeniach!

 

parking zamknięty na strone

Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 28–31 maja 2026 r. na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia dzikich lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Każda dawka szczepionki to blister z płynem zatopiony w przynęcie o brązowo-zielonym kolorze.

 

Zasady bezpieczeństwa:

  •  Nie wolno dotykać szczepionki.
  •  W przypadku kontaktu szczepionki z ustami, oczami, nosem lub skaleczoną skórą należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
  •  Części ciała, które miały kontakt ze szczepionką, należy dokładnie umyć wodą z mydłem.
  •  Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

  

Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki prosimy nie wypuszczać psów i kotów luzem, aby nie miały dostępu do przynęt ze szczepionką.

 

szczepienia lisów maj 2026 na strone

Serdecznie zapraszamy na Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, które odbędą się w nowym terminie – 24 maja 2026 r. w Lubartowie.

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice św. Anny o godz. 10:30, po której uczestnicy przejdą na plac przed Pałacem Sanguszków, gdzie o godz. 11:45 odbędzie się dalsza część obchodów.

W programie przewidziano m.in. wręczenie odznaczeń oraz wyróżnień.

Obchody będą okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom za ich służbę, odwagę oraz codzienne zaangażowanie w ratowanie życia i mienia.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu do wspólnego udziału w tym wydarzeniu.

 

powiatowy dzień strażaka

W sobotę, 23 maja 2026 r. w Lubartowie odbędzie się XVII Kapucyński Piknik Motocyklowy – wydarzenie integrujące środowisko motocyklistów, mieszkańców oraz wszystkich, którzy chcą połączyć dobrą zabawę z pomaganiem. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem „Jedziemy dla Krzysia”, a dochód z cegiełek wjazdowych zostanie przeznaczony na wsparcie leczenia chłopca.

Powiat Lubartowski wsparł organizację wydarzenia poprzez udzielenie dofinansowania, a także objął piknik Honorowym Patronatem Starosty Lubartowskiego.

  

Miejsce wydarzenia: Plac przed Pałacem Sanguszków w Lubartowie, ul. Słowackiego 8

Wjazd – cegiełka dla Krzysia: 20 zł

  

W programie przewidziano m.in.:

  • paradę motocyklową ulicami Lubartowa,
  • wystawę motocykli klasycznych,
  • koncert wychowanków PMDK,
  • strefę bezpieczeństwa i pokazy edukacyjne,
  • atrakcje sportowe i rodzinne,
  • gorący posiłek dla uczestników.

   

Harmonogram wydarzenia:

14:00 – Zbiórka motocykli i otwarcie wystawy klasyków,

15:30 – Start parady motocyklowej,

16:15 – Msza Święta w intencji motocyklistów,

17:00 – Koncert wychowanków PMDK i dalsza część pikniku.

Zapraszamy mieszkańców powiatu lubartowskiego oraz wszystkich miłośników jednośladów do udziału w wydarzeniu i wspólnego wsparcia szczytnego celu.

 

plakat PM