W plenerowej konferencji prasowej, odbywającej się na dworcu kolejowym Lubartów, w dniu 26 listopada, uczestniczyli wicewojewoda Robert Gmitruczuk, poseł Anna Dąbrowska-Banaszek, starosta Ewa Zybała, Piotr Kaliszewski (reprezentujący sekretarza stanu Andrzeja Bittela, pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu), prezes Artur Martyniuk ze spółki kolejowej POLREGIO oraz reprezentanci spółek PKP.

 

W trakcie briefingu poinformowano o zakończeniu realizacji projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów - Parczew” o wartości 90 mln zł netto. Projekt ten został dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Dzięki tym pracom między Lubartowem a Parczewem pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a pociągi towarowe do 80 km/h. Od 12 grudnia przez Lubartów do Warszawy dojedziemy w nieco ponad 2 godziny!

Starosta Lubartowski – Ewa Zybała - podziękowała za to, że dzięki wsparciu Lubartów jest obecny na kolejowej mapie Polski pozwalając na dobre skomunikowanie stolicy powiatu m.in. z Lublinem. Apelowała jednocześnie o uruchomienie dodatkowych połączeń. Podkreślała, że kolej jest tym transportem, który pozwala przemieszczać się w sposób szybki, a jednocześnie ekologiczny.