10 listopada 2023 r. złożeniem kwiatów w miejscach pamięci rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po raz kolejny lubartowscy samorządowcy złożyli wspólnie wieniec pod tablicą upamiętniającą Mieszkańców Lubartowa Walczących o Niepodległość. Następnie razem z kombatantami, dziećmi, młodzieżą, kierownictwem placówek oświatowych oraz mieszkańcami udali się na cmentarz parafialny. Przedstawiciele starostwa złożyli wiązankę na grobie Bohaterów poległych w walce o niepodległość w latach 1831 i 1863. Młodzież  szkolna złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie powstańców styczniowych z oddziałów Lewandowskiego i Bogdanowicza.

A już jutro. 11 listopada główne uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie o godzinie 10:30 uroczysta Msza Święta w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie. Po południu, o godzinie 16:00 w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury rozpocznie się koncert patriotyczny „Niepodległa Młodych”.