Ognisko ASF na terenie gminy Michów

Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna w Lubartowie potwierdziła wystąpienie 31 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ognisko choroby wystąpiło na terenie gminy Michów. Dzięki sprawnemu działaniu Inspekcji Weterynaryjnej oraz pomocy Straży Pożarnej i Policji, zakażone zwierzęta - zgodnie z procedurą - zostały uśmiercone, zutylizowane, a gospodarstwo odkażone.

Obecnie oczekujemy na drugi etap postępowania w przypadku stwierdzenia ogniska ASF, czyli na rozporządzenie wojewody o wyznaczeniu obszaru zapowietrzonego i zagrożonego w związku z wystąpieniem ASF. Obszar zapowietrzony to min. 3 km, wokół gospodarstwa, w którym wystąpiła choroba, a zagrożony to kolejne 7 km. Strefy, na terenie powiatu lubartowskiego, obejmą wyznaczony obszar gmin: Michów, Abramów, Firlej i Kamionka (wykaz miejscowości określi wojewoda).

Przypominamy, że wirus ASF nie jest chorobotwórczy dla ludzi. W związku z tym nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.