VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

W Warszawie odbył się zorganizowany przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Podczas trzydniowego spotkania rodziny z całej Polski uczestniczyły m.in. w forum samorządowców na temat polityki rodzinnej, obchodach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Wydarzenie zakończyła Msza św. w katedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Celem tegorocznego zjazdu było symboliczne spotkanie i uczczenie bohaterskiego zrywu do walki o wolność – Powstania Warszawskiego, dlatego hasło Zjazdu brzmiało: „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie!”. W trakcie obrad Forum Samorządowego na rzecz Dużych Rodzin, w którym uczestniczyli samorządowcy z całej Polski, w tym starosta Ewa Zybała, dyskutowano na temat polityki mieszkaniowej oraz pomyśle tzw. bonu mieszkaniowego, a także możliwości zniżek dla rodzin wielodzietnych za wywóz śmieci.

W trakcie obrad prezes Joanna Krupska zapowiedziała , że niebawem Związek wespół z europejską federacją EFAC zacznie przyznawać polskim gminom, które najbardziej zasłużyły się we wprowadzaniu prorodzinnych rozwiązań, specjalne europejskie certyfikaty. Około południa w ogrodach Pałacu Prezydenckiego delegacja rodzin wręczyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”. Następnie z udziałem Prezydenta została wręczona nagroda „Europejska Rodzina Roku”, znanemu muzykowi Joszko Broda i jego rodzinie. Przyznawana przez Europejską Federację Dużych Rodzin ELFAC, a wręczyła ją jej przewodnicząca Regina Maroncelli.

Popołudniu uczestnicy zjazdu podzieleni na specjalne „powstańcze” bataliony odwiedzali miejsca pamięci oraz wzięli udział w uroczystościach upamiętniających godzinę „W” Przypominamy, że gospodarzem zeszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin był Powiat Lubartowski, Miasto Lubartów oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Ogólnopolskie Zjazdy Dużych Rodzin odbywają się od 7 lat.