Kornelia Kwaśna i Natalia Gębal, absolwentki pracowni plastycznej PMDK w Lubartowie zostały studentkami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz. Dołączyły do grona wychowanek PMDK, które aktualnie studiują na tej uczelni –Weroniki Weremczuk (projektowanie produktu i komunikacji wizualnej) i Agnieszki Wróbel (Wydział Architektury Wnętrz).
Kornelia Kwaśna rozwijała swój talent w PMDK od najmłodszych lat pod kierunkiem pani dr Izabelli Dybały. Przez ten czas udało jej się zdobyć wiele nagród, m.in. w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza oraz doby staropolskiej”, wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Węglem Łęczna 2019, otrzymała także stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego (2020 r.) Kornelia była bardzo aktywna w PMDK – jej prace wielokrotnie zdobiły wystawy zbiorowe, a 17 maja 2019 r. w PMDK otwarta została jej wystawa indywidualna. Wielokrotnie Kornelia przekazywane prace na cele charytatywne (np. Lubartowski Bieg Niepodległości). Indeks ASP odebrała także w tym roku jej koleżanka z pracowni plastycznej PMDK – Natalia Gębal. Natalia aktywnie uczestniczyła w zajęciach, brała udział w wystawach zbiorowych, akcjach charytatywnych, ale także konkursach – z sukcesami ( np. II miejsce w 19 Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Człowiek w ruchu”).
Z kolei na ASP w Łodzi rozpoczęła studia artystyczne (kierunek: tkanina i stylizacja wnętrz) wychowanka pracowni tanecznej PMDK – Dominika Soszka. Dominika uczyła się w Zespole Szkół Odzieżowo - Włókienniczych w Lublinie, a w PMDK w 2017 r. miała jeden z pierwszych pokazów mody. Już jako uczennica drugiej klasy w 2017 r. zdobyła nagrodę w V. Ogólnopolskim Konkursie Kreowania Ubioru. Łódzka ASP miała już w gronie studentów absolwentów PMDK - w ostatnich latach ukończyły tę uczelnię Marta Kędziora i Anna Kędziora - projektantka tkanin i tatuaży, ilustratorka (ukończyła projektowanie tkanin drukowanych).
Pracownia teatralna PMDK także świętuje: Kamil Żebrowski z Teatru Trupa został studentem Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (dawniej: PWST). Kamil 7 lat był aktorem młodzieżowego Teatru Trupa, prowadzonego przez Jolantę Tomasiewicz. Zadebiutował w spektaklu "Zimowy pogrzeb", a w kolejnych - "Męczeństwo Piotra Oheya" i "Big Touches" zagrał główne role. Reżyserowanym przez panią Jolantę Tomasiewicz monodramem "Kochany Panie Ludwiku" Kamil - jako absolwent szkoły średniej – miał zakończył swoją edukację w PMDK, ale rozstać się było trudno... Spektakl poświęcony Ludwikowi Sempolińskiemu okazał się dla Kamila Żebrowskiego ogromnym sukcesem: młody aktor zdobył dzięki tej roli trzy nagrody dla najlepszego aktora na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych "Arlekinada" w Inowrocławiu, I nagrodę na 42. Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz nagrodę indywidualną oraz nagrodę jury młodzieżowego na 17. Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła” w Lublinie.
Pracownia teatralna PMDK w Lubartowie wychowała kolejnego aktora profesjonalnego: Kamil Żebrowski dołączył do grona absolwentów PMDK, którzy wybrali aktorstwo jako swój zawód (Alberta Osika, Piotra Jęczary, Iwony Sitkowskiej, Patryka Durskiego, Moniki Łabędź) lub teatr jako miejsce pracy (Agata Tomasiewicz, Adriana Pietrukaniec - absolwentki wiedzy o teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie).
Aby zostać studentem wyższej uczelni artystycznej, kandydat musi zdać trudny egzamin praktyczny, wymagający talentu, zaangażowania i ogromu pracy, dlatego warto docenić wysiłek absolwentów PMDK, którzy znakomicie poradzili sobie z zadaniami egzaminacyjnymi i znaleźli się na liście studentów Akademii Sztuk Teatralnych czy Akademii Sztuk Pięknych. Gratulujemy!
Error