W dniu dzisiejszym starosta Ewa Zybała oficjalnie otworzyła wystawę poświęconą ostatniemu żołnierzowi Polski Podziemnej – Józefowi Franczakowi ps. Lalek, podkomendnemu mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”.


Józef Franczak rozpoczął walkę w 1939 r., stając przeciwko niemieckim okupantom i kontynuował ją przez kolejne 24 lata, z czego większość z komunistycznym zniewoleniem.
21 października 1963 r. został wydany w ręce bezpieki przez współpracownika SB. Poległ, próbując przebić się przez kordon obławy grupy operacyjnej SB-ZOMO w Majdanie Kozic Górnych na Lubelszczyźnie.
Wykład historyczny przybliżający znaczenie, rolę i działalność żołnierzy wyklętych: wygłosił prof. Tomasz Panfil – wykładowca KUL, główny specjalista Instytut Pamięci Narodowej Biura Edukacji Narodowej w Warszawie z Samodzielnej Sekcji Programowej.
Następnie wspomnienia o ojcu przedstawił Marek Franczak – syn sierżanta Józefa Franczak
O wystawie i miejscach gdzie będzie – oprócz – Lubartowa ją można zobaczyć - mówił Jan Kurek z fundacji kwartalnika Wyklęci.
Na koniec w formie artystycznej bohaterstwo żołnierzy wyklętych ukazał muzyk, kompozytor i wykonawca - Norbert „Smoła” Smoliński.