W dniu 25 lutego starosta Ewa Zybała zorganizowała, w trybie pilnym, posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Wójtów i Burmistrzów z terenu powiatu lubartowskiego, Omówiono na nim sposoby udzielania pomocy potrzebującym uchodźcom.

Tego dnia przyjęliśmy też na terenie naszego powiatu pierwsze osoby z Ukrainy, uciekające przed trwającą tam wojną. Wśród przybyłych dominują kobiety i dzieci, którym zapewniamy schronienie wraz z wyżywieniem w internacie Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim. Budynek został przygotowany, na cele ośrodka, przez pracowników szkoły powiatowej.

Jesteśmy w trakcie przygotowania kolejnych miejsca na terenie powiatu, na wypadek większej fali uchodźców. Cała akcję, w imieniu starosty, koordynują pracownicy Starostwa Powiatowego w Lubartowie.

W sobotę dostarczyliśmy uchodźcom pierwszą partię pomocy rzeczowej. Zbiórkę koordynowała Magdalena Monist – Czerwińska (dyrektor lubartowskiego PCPR) oraz Oddział PCK Lubartów. W pomoc włączyła się także społeczność Ostrowa Lubelskiego, w tym pracownicy tamtejszego Urzędu Miejskiego, na czele z sekretarzem Sylwią Szczepańską.

W związku z trudną sytuacją jaka dotknęła naszych sąsiadów z Ukrainy, od poniedziałku, do budynku przy ul. Jana Pawła II 14 w Lubartowie (dawna siedziba straży pożarnej) będzie można przynieść materialne dary dla ogarniętej wojną Ukrainy. Trafią one również na polskie przejścia graniczne gdzie uruchamiane są punkty recepcyjne dla uchodźców. Organizatorem akcji jest Starostwo Powiatowe w Lubartowie. Do włączenia się do akcji i skoordynowania działań na terenie powiatu zaprosiliśmy pozostałe podmioty organizujące zbiórki dla Ukrainy.

Punkt będzie czynny od poniedziałku od godz. 10 do godz. 15. W zależności od potrzeb, w kolejne dni, punkt będzie rozszerzał czas działania.

Akcję koordynuje Jarosław Budka – członek zarządu powiatu tel. kontaktowy 607 037 032.

Zbieramy:

- trwałą żywność o długim czasie przydatności (czyli: mąkę, kaszę, ryż, cukier, makaron, olej, konserwy i przetwory warzywno-owocowe, herbatę, kawę, itp.),

- wodę butelkowaną,

- środki czystości i higieny osobistej (m.in. mydło, pasty i szczoteczki do zębów, żele i płyny pod prysznic, proszek do prania w małych opakowaniach, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, papier toaletowy, płyny do mycia naczyń, płyny dezynfekcyjne oraz artykuły higieniczne dla kobiet),

- ręczniki, nową odzież, buty,

- pościel, śpiwory, materace, karimaty.

- strona ukraińska bardzo prosi też o agregaty prądotwórcze.

Za każdy dar serca serdecznie dziękujemy.

solidarni ukraina 26 02