19 października w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie mieszkańcy powiatu mogli skorzystać z profilaktycznych badań raka skóry, które zorganizowane zostały przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Jest ich kilka rodzajów, przy czym najczęściej diagnozowane są raki podstawnokomórkowe, płaskonabłonkowe oraz powszechnie znane czerniaki. Niezależnie od rodzaju, na ich rozwój silnie wpływają czynniki środowiskowe, przede wszystkim wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne.

Dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Kluczem do ograniczenia stopnia zachorowalności na czerniaka są właściwe postawy, uwzględniające stosowanie się do prostych zasad profilaktyki, które obejmują:

  • Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach 11.00-16.00.
  • Stosowanie kremów z odpowiednio wysokim filtrem UV.
  • Nie dopuszczanie do wystąpienia oparzeń słonecznych, skutkujących schodzącą skórą.
  • Pamiętanie o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV;
  • Unikanie solarium.
  • Regularną obserwację znamion, a w przypadku pojawienia się niepokojących zmian lub nowych znamion – natychmiastową kontrolę u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa.

Większe ryzyko zachorowania na czerniaka obserwuje się u osób, które mają dużo piegów i znamion, jasną karnację, rude lub blond włosy. Ryzyko tego nowotworu zwiększa się też, jeśli u bliskiego członka rodziny zdiagnozowano ten rodzaj nowotworu. Dotyczy to także osób, które przyjmują leki immunosupresyjne.

Warto wiedzieć, że trzeba uważać na wszelkie zmiany zachodzące na znamionach i pieprzykach. Niepokojąca może okazać się zmiana zabarwienia (szczególnie na ciemniejsze lub niejednolite) oraz wielkości i kształtu znamienia. Wszelkie zmiany lub pojawienie się nowych znamion o powyższych cechach należy zgłosić do lekarza.