Kozłowiecki Pakt Krajobrazowy
POŁOŻENIE
Park położony jest na Równinie Lubartowskiej w odległości kilku kilometrów od północnej krawędzi Wyżyny Lubelskiej. Obejmuje on największy w pobliżu Lublina (ok.20 km) kompleks leśny oraz towarzyszące mu śródleśne łąki, bagna i stawy, a także enklawy rolniczo - osadnicze.
RZEŹBA TERENU
Mimo że teren parku jest na ogół płaski, występuje tu duża różnorodność form rzeźby. Dominują piaszczyste równiny z wydmami w postaci ciągów do 1,5 km długości. Napotkać tu możemy także równiny denudacyjne, wzgórza morenowe, suche doliny, wilgotne zagłębienia deflacyjne, koryta rzeczne, terasy zalewowe oraz kilka innych form geomorfologicznych.
KLIMAT
Klimat tego obszaru jest kształtowany w 90% przez masy powietrza polarno-morskiego
i polarno-kontynentalnego. Duży kompleks leśny wpływa na zmniejszenie skali przemarzania gruntu, przedłużenie okresu roztopów i łagodzenie ich intensywności, a także hamowanie spływu powierzchniowego. Jest to także położony między Lublinem i Lubartowem ważny obszar efektywnej eliminacji zanieczyszczeń powietrza i produkcji tlenu.
SIEĆ WODNA
Sieć wodną parku i otuliny tworzą 4 niewielkie cieki: Minina, Krzywa Rzeka, ciek od Nasutowa oraz Parysówka. Cieki te zasilają 3 kompleksy stawów: największy i najcenniejszy przyrodniczo w Samoklęskach, pośredni - śródleśny -także wartościowy przyrodniczo - w Starym Tartaku oraz najmniejszy w Nowym Stawie, przeznaczony do częściowego zagospodarowania turystycznego.
GLEBY
W pokrywie glebowej parku i otuliny przeważają gleby brunatne wyługowane i bielicowe.
W dolinach rzek, wąskimi na ogół pasami występują gleby bagienne torfowe, pobagienne, murszowe i glejowe.
SZATA ROŚLINNA
W szacie roślinnej parku zdecydowanie dominują lasy (90,5% powierzchni). Duże połacie lasu wykazuje skład gatunkowy zbliżony do naturalnego. Ponadto część z nich to drzewostany stare, przeważnie sosnowe z domieszką dębu szypułkowego, brzozy brodawkowatej i osiki, rzadziej lipy, grabu i świerka. W niektórych partiach lasu duży udział ma stosunkowo rzadki gatunek - dąb bezszypułkowy, rosnący tu blisko wschodniej granicy naturalnego zasięgu. Jego największe zgrupowanie objęto ochroną rezerwatową (rezerwat Kozie Góry).
W runie Lasów Kozłowieckich, na polanach, śródleśnych torfowiskach i wilgotnych łąkach występuje wiele rzadkich gatunków roślin. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: paproć - nasięźrzał pospolity, bardzo rzadki skrzyp zimowy, widłak jałowcowaty, modrzewnica zwyczajna, wawrzynek wilcze-łyko, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, wielosił błękitny, tojad dzióbaty, listera jajowata, turówka leśna i inne.
FAUNA
Fauna parku jest reprezentowana przez:
- bociana czarnego
- pustułkę
- dzięcioła czarnego
- dzięcioła białogrzbietego - bardzo rzadkiego w Polsce.
Osobliwością wśród ssaków są daniele (Dama dama). Poza tym dość licznie występuje jeszcze zwierzyna łowna: jelenie, sarny, dziki. Na stawach w Samoklęskach gnieździ się m.in. krakwa, łabędź niemy, błotniak stawowy, rybitwa zwyczajna.
ŚCIEŻKI ROWEROWE
W Lasach Kozłowieckich wyznaczono sieć ścieżek rowerowych, które prowadzą do najciekawszych miejsc takich jak rezerwat „Kozie Góry”, osada Stary Tartak, stawy „Wzory”, Kozłówka. Opisy tras i ścieżek rowerowych można znaleźć na stronie internetowej: www.lublin.lasy.gov.pl/web/lubartow
Pradolina Wieprza
Spływy kajakowe
Po rzece Wieprz prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w południowo – wschodniej Polsce. Liczne zakręty, odnogi i piękno przyrody sprawiają, że spływ jest niezapomnianą przygodą. Szlak prowadzący przez rzekę Wieprz jest idealny do rozpoczęcia przygody z kajakarstwem. Trasy prowadzące przez Powiat Lubartowski wynoszą ok. 30 km. Proponowane jednodniowe spływy to trasy:
- Zawieprzyce - Szczekarków, długość trasy ok. 24 km
- Szczekarków - Wola Skromowska, długość trasy ok. 28 km
- Przystanie kajakowe i wypożyczalnie sprzętu w powiecie lubartowskim:
Paweł Szczepaniak
Szczekarków 38, 21-100 Lubartów
Tel. +48 601 867 509
www.kajaki-lubartow.pl
TOMI Kajaki Tomasz Józwiak
Kolonia Wólka Rokicka 11, 21 –100 Lubartów
Tel. +48 697 446 554
Kąpieliska
Piękno jezior – liczne jeziora zachęcają do aktywnego odpoczynku. Nad jeziorem w Firleju i w Ostrowie Lubelskim można wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych. Nasze jeziora to także atrakcyjna oferta dla wędkarzy i miłośników przebywania sam na sam z przyrodą.
Zalew w Pałecznicy (gmina Niedźwiada) – miejsce idealne na piknik lub ognisko. Nad zalewem wybudowano pomost i urocze altanki. W pobliżu znajdują się dwa boiska do gry w piłkę plażową. Raj dla miłośników przyrody, wędkowania i aktywnego spędzania czasu wolnego.
Stajnie
Stajnia Enklawa
Magdalena Zawadzka-Czyż (instruktor, właściciel)
Kamionka Grabowy Las 16
(przy drodze Kamionka- Firlej)
21-132 Kamionka
tel. 506 602 642
www.stajniaenklawa.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stajnia Enklawa usytuowana jest w sąsiedztwie Lasów Kozłowieckich, 3 km od Muzeum Zamoyskich, w pobliżu jezior Firlej i Kunów. W Enklawie uczą dzieci i dorosłych jazdy konnej, prowadzą Juniorski Klub Jeździecki, organizują zawody jeździeckie. Zimą zapraszają na kuligi, latem chętnie przewiozą bryczką lub powozem. Prowadzą pensjonat dla koni.
Inne atrakcje
Park Linowy – największy park linowy w regionie. Składa się z pięciu tras o łącznej długości 885 metrów. Trasy są różnej trudności, w ofercie także atrakcje dla najmłodszych. W pobliżu znajduje się obóz indiański.
Leśna Ryba
Stara Jedlanka 16, 21- 109 Uścimów
Tel. +48 533 130 328
www.lesnaryba.pl
Ranczo Arka – miejsce, które promuje na obcowanie z naturą. W ofercie m.in.: mini zoo, kolejka wąskotorowa, dwa stawy, atrakcje dla dzieci, przejażdżki bryczką, a zimą kulig.
Ranczo Arka
Serniki Kolonia 51e, 21-107 Serniki
Tel. +48 665-888-788
Paintball – pole paintballowi znajduje się w Firleju na 2 hektarach lasu i starych torfowisk, jest na nim kilka ciekawy zasłon oraz miejsc na schronienie i kilka mostów.
Pikkago Paintball
ul. Choiny 1, Firlej
Tel. +48 691 240 882