Piesze
Osada Firlej – trasa łatwa, ok. 7 km
Firlej zachował swój osadniczy charakter. Zwiedzanie miejscowości rozpoczynamy od centrum. W przeszłości obszerny, czworoboczny rynek pełnił funkcję targowiska. Warto przyjrzeć się zabudowie z końca XIX wieku, część z budynków zachowała konstrukcję zrębową “na rybi ogon”. W centralnej części parku uwagę przykuwa pomnik Józefa Piłsudskiego, który w czasie wojny polsko – rosyjskiej przez dwa dni przebywał w Firleju. Pierwszy pomnik stanął tu w 1930 roku, zburzono go dwadzieścia lat później. Obecny pomnik Marszałka pochodzi z 1992 roku. Kierujemy się w stronę Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego – to jedyny drewniany kościół w powiecie. Od niedawna można również spacerować po nowej promenadzie. Miłośnikom pieszych wędrówek polecamy rajd dookoła jeziora Firlej.
Firlej – Kunów – trasa łatwa, ok. 7 km
Wyruszamy z przystanku autobusowego, usytuowanego przy drodze krajowej „19”z Firleja do Kocka. Przechodzimy przez jezdnię i kierujemy się na drogę prowadzącą na zachód, równolegle do lokalnej szosy, oznaczonej drogowskazem “Budy 6 km”. Po niecałym kilometrze uda nam się dotrzeć nad jezioro Kunów. Kunów jest jeziorem naturalnie dzikim, jednak cieszącym się dobrą sławą wśród wędkarzy. Jego ogromną zaletą jest naturalność i malowniczy charakter. Fotograficy z pewnością znajdą tu wiele ciekawych kadrów drewnianych mostów, schowanych wśród trzcin.
Firlej – Serock
Z centrum Firleja kierujemy się w stronę wsi Przypisówka. Po minięciu starego cmentarza i pokonaniu ok. 1,5 km skręcamy za przydrożnym zagajnikiem w lewo. Po minięciu nowego cmentarza znajdziemy się w przysiółku Stalownia. Następnie cały czas kierujemy się prosto. Po krótkim marszu dotrzemy do cyplu wierzchowinowego. To właśnie w tym miejscu znajdowała się fabryka stali. Pierwsze wzmianki o stalowni pochodzą z 1843 roku. Lata świetności fabryki przypadły na okres powstania styczniowego. To wtedy w stalowni robiono szable, kosy i prawdopodobnie karabiny. Siłą napędową w fabryce była woda doprowadzana kanałem z Wieprza. W 1875 roku część stalowni zniszczył pożar. Od 1880 roku właścicielami fabryki byli Józef i Samuel Szpigelsztajn. Dzisiaj niestety nie znajdziemy już Stalowni. Do Firleja możemy powrócić tę samą drogą, bądź dłuższą trasą – udają się do wsi Serock.
Rowerowe
Firlej – Domek Myśliwski, 17 km
Z Firleja kierujemy się do miejscowości Budy (5 km). Dojeżdżając do zabudowań skręcamy w lewo i jedziemy do końca drogi asfaltowej (1 km). Po lewej stronie znajduje się osada leśna i pięknie położony Domek Myśliwski. Cofając się drogą asfaltową ok 200 m, skręcamy w lewo w drogę żużlową i jedziemy na wprost ok 1,5 km przez las. Na skraju lasu, na rozwidleniu dróg polnych, skręcamy w lewo i polną drogą udajemy się do wsi Sobolew (1,8 km). Przed wsią, po lewej stronie drogi mijamy cmentarz polskich powstańców z 1863 roku. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej w Sobolewie. Skręcając w lewo, po pokonaniu ok 1 km dojeżdżamy do skrzyżowania. Kierując się w lewo dojeżdżamy do Firleja, do którego mamy ok 6 km.
Firlej – Kozłówka, 33 km
Z Firleja ruszamy drogą asfaltową przy Zajeździe “Imperium” w kierunku Kamionki (10 km). Po wjeździe do Kamionki skręcając w lewo w kierunku na Lubartów dojeżdżamy do Kozłówki (2 km), gdzie warto zwiedzić Muzeum Pałac Zamoyskich. Udając się dalej szosą po ok 8 km dojedziemy do Lubartowa. Ulica Lipowa doprowadzi do Pałacu Sanguszków, kościoła p.w. św. Anny i Muzeum Regionalnego. Po zwiedzeniu miasta kierujemy się w kierunku Kocka i Białegostoku. Przy stacji CPN kierujemy się w prawo, w ul. Kopernika by mniej uczęszczaną trasą przez Przypisówkę dojechać do Firleja (13 km).
Samochodowe
Szlak Partyzancki, 77 km
Szlak prowadzi z Rąblowa przez Łopatki - Markuszów - Kozłówkę - Lubartów - Serniki -Kaznów do Ostrowa Lubelskiego. Po drodze wiele zabytków i miejsc pamięci. Dodatkowym atutem jest urozmaicony i ciekawy krajobraz. Ciekawe miejsca i zabytki, znajdujące się w powiecie lubartowskim, jakie znajdziemy na tym szlaku zostały opisane na wcześniejszych stronach folderu. Wśród nich: Muzeum Zamoyskich, Pałac Sanguszków w Lubartowie i inne.
Szlak im. generała Kleeberga
Szlak prowadzi przez następujące miejscowości: Dęblik – Kock – Radzyń Podlaski – Czemierniki. Wędrówkę rozpoczynamy w Dęblinie, który niegdyś był carską twierdzą. Kierujemy się do Kocka, gdzie odbyła się ostatnia bitwa kampanii wrześniowej. Tutaj oprócz zabytków opisanych we wcześniejszej części folderu warto zatrzymać się przy pomniku gen. Franciszka Kleeberga. Granitowy pomnik autorstwa Kazimierza Danielewicza stoi tak, aby monumentalny generał spoglądał na dawne pole walki. Pomnik został odsłonięty w 1980 roku, w 41 rocznicę Bitwy pod Kockiem. Nieopodal znajduje się cmentarz wojenny w Kocku. Spoczywają na nim żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie. Kolejnym symbolem pamięci jest Dzwon Franciszek poświęcony w 60 rocznicę śmierci generała. Dzwon ma 80 cm wysokości i waży 110 kg. Jest jednym z eksponatów Izby Pamięci im. gen. Franciszka Kleeberga w Kocku (zlokalizowana w Domu Kultury w Kocku). Z Kocka udajemy się do Radzynia i następnie do Czemiernik.