19 grudnia w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie rozstrzygnięto jubileuszową XXV edycję Powiatowego Konkursu Plastycznego i Literackiego "Opowieści wigilijne". Podczas uroczystego finału 76 laureatów konkursu plastycznego i 24 nagrodzonych w konkursie literackim odebrało ufundowane przez Starostwo Powiatowe nagrody z rąk jego przedstawiciela - Kierownika Wydziału Oświaty i Sportu Krzysztofa Karczmarza oraz Dyrektor PMDK Jolanty Tomasiewicz. Tegoroczne prace oceniały dwie komisje. Prace literackie oceniali: Ariadna Ewa Zalewska - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubartowie i Andrzej Rybak - kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. Prace plastyczne: Siostra Edyta Mróz - Kapucynka Najświętszego Serca Jezusa, Marcin Jabłoński - plastyk, florysta, pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Grażyna Bednarczyk - plastyk i pedagog. Obecni na gali jurorzy konkursu w komentarzu do werdyktu opowiedzieli o nagrodzonych dziełach. Podkreślali, że praca w komisji konkursowej niezmiennie jest dla nich ogromnym przeżyciem, za które są wszystkim uczestnikom niezmiernie wdzięczni. Również z ogromnym podziwem obserwują rozwój i zmiany jakie zachodzą w twórczości uczestników, na które wpływ ma między innymi otaczająca nas rzeczywistość, aktualne wydarzenia na świecie, pęd życia i wewnętrzne emocje. Podczas jubileuszowej uroczystości zostały także wręczone nagrody specjalne - Nagroda Dyrektora PMDK trafiła do Michała Czeczko z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Skrobowie oraz Jakuba Kosteckiego ze Szkoły Podstawowej w Dębicy, Nagroda Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubartowie trafiła do Marcela Jacha ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie, a do Liliany Branicy z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Lubartowie - specjalna nagroda od Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Po zakończonej uroczystości uczestnicy gali mogli podziwiać swoje prace na wystawie pokonkursowej w siedzibie PMDK.

25 lat temu powstała idea “Opowieści wigilijnych”. Konkurs miał inspirować dzieci i młodzież do kultywowania, przechowywania i utrwalania ponadczasowych tradycji kulturowych związanych z duchowym wymiarem Świąt Bożego Narodzenia. Choć organizatorzy nie przypuszczali, że konkurs będzie cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem to kolejne i kolejne edycje sprawiły, że wpisał się on na stałe w pejzaż kulturalny Powiatu Lubartowskiego. Corocznie do PMDK wpływa od 400 do 700 prac plastycznych i literackich. Przez 25 lat wiele tysięcy uczniów snuło swoje wigilijne opowieści utrwalając je na płótnie i papierze. Tak powstały tysiące małych arcydzieł, które cieszyły oko na wystawach pokonkursowych i serca czytelników. Młodzi ludzie bardzo często zaskakiwali różnorodnością technik plastycznych i form literackich, świeżością spojrzenia, głębokością refleksji i analizy wartości jakie towarzyszą celebracji tych świąt. Młodym artystom życzymy dalszych sukcesów, wspaniałych pomysłów, nowych inspiracji i refleksji, które znajdą swój finał w kolejnej edycji.